niedziela, 22 grudnia 2019

Spotkanie świąteczne 19 grudnia 2019.

To było bardzo przyjemne i długie spotkanie, które przebiegło w doprawdy świątecznej atmosferze - nie tylko życzyliśmy sobie wszystkiego dobrego, ale też powręczaliśmy sobie wylosowane prezenty, wreszcie pojedliśmy i popiliśmy.
Zobaczyliśmy też dawno nie widzianych Koleżanki i Kolegów, którzy nie zawsze mogą przychodzić na nasze zwyczajne spotkania.
Przeprowadziliśmy też zbiórkę na naszą działalność statutową.
Zdjęcia Jacka Sadłowskiego.

niedziela, 15 grudnia 2019

Archiwum GTF - nasze archiwum społeczne. 12 grudnia 2019.

Wojciech Jung sprawujący pieczę nad naszym archiwum przedstawił w formie cyfrowej niektóre materiały ze zbiorów oraz opowiedział o sytuacji prawnej (zarejestrowane w ogólnopolskiej bazie danych archiwum społeczne prawem chronione), a także o postępach prac nad opisywaniem i systematyzacją fotogramów. Zachęcił też do przekazywania prac/plików w celu poszerzenia naszej bazy danych.
Zdjęcia ze spotkania Jacka Sadłowskiego.

poniedziałek, 9 grudnia 2019

2 Przestrzenie - grudniowy konkurs miesiąca GTF 5.12.2019

5 grudnia przeprowadziliśmy konkurs miesiąca GTF zatytułowany "2 Przestrzenie".
Jurowali: Adam Fleks, Andrzej Wróblewski, Piotr Zabłocki.
Miejsca punktowane wg jury zajęli:
1. Marek Wystański
2. Piotr Nowicki
3. Wiesław Kołek
4. Agnieszka Marcyniuk
5. Jerzy Kulczycki
Oto miejsca wg publiczności:
1. Marek Wystański
2. Tomasz Lis, Piotr Nowicki
3. Jolanta Lassak-Szymerska
4. Jerzy Kulczycki
Fotografie Jacek Sadłowski


wtorek, 3 grudnia 2019

Fotografia Mieczysława Witolda Wątorskiego z kolekcji Krzysztofa Lipskiego 28.11.2019.

Spotkanie czwartkowe w dniu 28 listopada 2019 miało wyjątkowo ciekawy przebieg dla wszystkich, którzy potrafią docenić uroki dawnej, tradycyjnej i stojącej na wysokim poziomie fotografii.

Mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć w swoich progach pana Krzysztofa Lipskiego z małżonką, którzy przyjechali do nas specjalnie z Warszawy, by zaprezentować ich kolekcję zdjęć Mieczysława Wątorskiego. Wyselekcjonowane prace, zaledwie frakcja obszernej i wielotematycznej kolekcji Krzysztofa Lipskiego zostaną już w styczniu 2020r zaprezentowane na wystawie w Galerii GTF.

Mieczysław Witold Wątorski urodził się w Stanisławowie 12 września 1910 roku, zaś deklarację członkowską GTF o numerze 20 wypełnił w 1949 roku. Był już więc wtedy fotografikiem dojrzałym i posiadającym spory dorobek. Rozwijał go przez kolejne lata, uczestnicząc w wielu wystawach w Polsce oraz zagranicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Niestety, często zdarza się tak, że czyjaś spuścizna trafia w końcu na wysypisko (casus Wańskiego, którego zdjęcia dawno temu kupił na rynku oliwskim od śmieciarza pewien kolekcjoner). Ktoś odchodzi z tego świata bezpotomnie, następcy wolą fajne samochody albo landszaft z jeleniem na ścianie, w końcu każdy ma komórkę i zdjęcie (komórka) wykonać potrafi. Podobnie było i teraz, kiedy to fotogramy Witolda Wątorskiego zostały szczęśliwie odkupione przez Krzysztofa Lipskiego.

Ostania uwaga: bądźmy czujni, by dokumenty minionego czasu nie uległy nieodwracalnej destrukcji!
Przypominamy też, że GTF prowadzi oficjalnie zarejestrowane archiwum społeczne, do którego przyjmujemy spuściznę lokalnych fotografików, katalogujemy je i udostępniamy pod postacią wystaw.

      Fotografie Jacka Sadłowskiego.

niedziela, 1 grudnia 2019

Wielki sukces członków GTF na XXIX Krajowym Salonie Fotografii Artystycznej ŻARY 2019


Po kolejny okazuje się, że warto jest brać udział w konkursach fotograficznych. Przyznam się z ręką na sercu, że nie bardzo chciało mi się pakować i wysyłać zdjęcia do Żar, więc ich dobór był nieco przypadkowy. A tutaj nagle dzwoni do mnie Ania Jakubowska i gratuluje; jej i Marii Różańskiej również się powiodło, i prace całej naszej trójki znajdą się na wystawie pokonkursowej. Za tydzień wybieram się do Żar, może nawet zrobię tam jakieś zdjęcia :)
Poniżej pozwoliłem sobie zamieścić fragmenty z protokołu obrad Jury w Żarach oraz nasze nazwiska z podaniem naszych prac; kolejność zgodnie z porządkiem alfabetycznym dla wszystkich uczestników. A było ich razem dziewięćdziesiąt i jeden. Reprodukcję też są, lub będą.
Adam Fleks

środa, 27 listopada 2019

16.11.2019. Pokaz fotografii Marii Laskowskiej w CH Osowa.

Jako że dzisiaj dotarły zdjęcia ze spotkania z Majką Laskowską i z jej wystawą w CH Osowa, to niniejszym pozwalamy sobie na zamieszczenie króciutkiego minireportażu z tego wydarzenia. Fotogramy Majki to podwójne ekspozycje stanowiące wyraz indywidualnych impresyjnych przeżyć autorki. Sądzę, że właściwym terminem na ich określenie byłyby "bisocjacje", który to termin stanowi twórczy wkład Arthura Koestlera we współczesną teorię sztuki.
Adam Fleks
fotografie Marii Różańskiej

poniedziałek, 25 listopada 2019

21.11.2019. Tajniki Lightrooma przez Adama Dereszkiewicza objaśniane.

W kolejny mroczny czwartek zebraliśmy się w naszej przytulnej siedzibie na Wojska Polskiego, by wysłuchać i obejrzeć objaśnień Adama Dereszkiewicza dotyczących posługiwania się programem Lightroom w edycji cyfrowej naszych zdjęć.
Fot. Jacek Sadłowski GTF

środa, 20 listopada 2019

14.11.2019. Spotkanie z Maurycym Śmierzchalskim.

Poniżej zdjęcia Jacka Sadłowskiego ze kolejnego spotkania z cyklu "mistrzowskiego" - tym razem o sobie i nie tylko opowiadał Maurycy Śmierzchalski z Gdyni.

11.11.2019 w obiektywie Stefana Korony.

Nasz kolega Stefan wybrał się na Święto Niepodległości do Gdańska. Poniżej kilka ujęć z tego podniosłego, acz niezbyt słonecznego dnia.

wtorek, 12 listopada 2019

Aleksander Orzechowski. Wernisaż wystawy Nie/zwyczajny Gdańsk 8.11.2019.

8 listopada w piątek 2019 o godz. 18 w Galerii Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego. miał miejsce wernisaż wystawy Aleksandra Orzechowskiego "Nie/zwyczajny Gdańsk", której ekspozycja potrwa do końca listopada. Wystawa obejmuje zarówno klasyczne widoki, jak i nowoczesne budowle, zabytki, kultowe miejsca, formy, podwórkowe kadry, iluzje, realne obrazy, które obecne są  na fotogramach naszego kolegi.
     Ekspozycja utrzymana jest w konwencji monochromatycznej; gra świateł i cieni, kształtów, czerni i bieli w kontraście sporym, aczkolwiek miłym dla oka odbiorcy pozwala skupić się bardziej na treści, a mniej na samej formie, kiedy to barwne plamy odwracają niekiedy uwagę widza od esencji i treści przekazu. Fotografie w formacie 50 x 70 cm zostały wydrukowane na folii i zamontowane na lekkich podkładach z pianki.
     Sam wernisaż cieszył się sporą frekwencją. Jako że poprzedniego dnia po konkursie miesiąca mieliśmy sposobność objrzeć prace nowych (mam nadzieję) i bardzo dobrze zapowiadających się koleżanek, to z tym wiekszą nadzieją spoglądamy na to, co nam przyniesie kolejny rok.
AF
Fotografie dzięki uprzejmości Jacka Sadłowskiego.

Parasolki. Konkurs miesiąca w dniu 7 listopada 2019.

We czwartek 7 listopada przeprowadziliśmy trzeci już w tym sezonie konkurs miesiąca pt. PARASOLKI. Frekwencja pod każdym względem dopisała.
W konkursie udział wzięło 7 autorów.

Skład Jury:
Beata Biernat
Adam Dereszkiewicz
Adam Fleks

Wyniki wg Jury:
1. Jerzy Kulczycki
2. Bogumiła Jarzyńska
3. Marek Wystański
4. Piotr Wołoszyk
5. Ewa Młodzianowska

Wyniki wg publiczności:
1. Bogumiła Jarzyńska (7 głosów)
2. Jerzy Kulczycki (4 głosy)
3. Piotr Wołoszyk (3 głosy)
4. Marek Wystański (2 głosy)
5. Ewa Młodzianowska oraz Jacek Kasprzyk (po 1 głosie)
 
Zdjęcia dzięki Jackowi Sadłowskiemu.

sobota, 2 listopada 2019

Galeria 3 Fotogramów - Aleksander Orzechowski w dniu 31.10.2019.

      Aleksander Orzechowski zdecydował się na to, by poddać ocenie 3 swoje czarno białe fotografie, wykonane rybim okiem w Stoczni Gdańskiej kilka lat temu. Oskarżała Anna Rapcińska, bronił Adam Fleks. Przeważyły argumenty obrony.
      Fotografie Aleksandra stanowią jednolitą całość, zarówno pod względem koncepcyjnym jak kompozycyjnym. Charakteryzują się dużą rozpiętością tonalna, przy zachowaniu szczegółów w światłach oraz cieniach. Nieliczne wady techniczne są wynikiem raczej niedoskonałości optyki lub samej matrycy aparatu sprzed kilku lat (tzw. "halo" pomiędzy najciemniejszymi i jasnymi partiami, które nie stanowi przeszkody w pozytywnej ocenie czy to całego zestawu, czy też poszczególnych odbitek).
      Od strony kompozycyjnej autor umiejętnie wykorzystał silną dystorsyjność obiektywu 8 mm, tworząc dobre kompozycje, które można pozytywnie ocenić bez wzięcia pod uwagę tematyki oraz miejsca wykonania fotografii. Samo miejsce, czyli wspomniane tereny stoczniowe, są tutaj jedynie pretekstem do stworzenia zestawu zdjęć o wymowie bardziej uniwersalnej. Oglądamy na nich zestawienie dwóch porządków - odwiecznego porządku natury, niezależnego od ingerencji człowieka, przedstawionego w postaci nieba lub też wysoko umieszczonych świateł w hali stoczni, które przy bardziej uogólnionym podejściu mogą symbolizować gwiazdy na niebie. Porządek ludzki to brutalne konstrukcje ze stali lub kamienia, mocne lecz przemijające z czasem jak każdy wytwór rąk ludzkich, obecne w powyginanych liniach w centralnej i niższej części kadrów.
      Zdjęcia te stanowią część większego cyklu, znajdującego się w fazie tworzenia - jest on rozbudowywany o kolejne motywy. 8 listopada o godzinie 18.00 część z nich będzie można zobaczyć na wernisażu wystawy Aleksandra Orzechowskiego, który odbędzie się w naszej Galerii GTF.
Adam Fleks
Fotografie dzięki zaangażowaniu i uprzejmości Jacka Sadłowskiego.


wtorek, 29 października 2019

Grzegorz Zieleniec - Fotografia przyrodnicza w dniu 24.10.2019.

W kolejny czwartek 24 października 2019 mieliśmy sposobność wysłuchać wykładu i obejrzeć prezentację w ramach Otwartych Warsztatów Fotograficznych. Tematem spotkania była fotografia przyrodnicza w wykonaniu Grzegorza Zieleńca. Jest to fotograf o wielkim oraz wieloletnim doświadczeniu w tej trudnej i wymagającej dziedzinie fotografii.
Fotografie Jacka Sadłowskiego.

piątek, 18 października 2019

Spotkanie w dniu 17.10.2019

Kto powiedział, że każde spotkanie należy zaplanować i nazwać do tego, by okazało się udane? Wystarczy przynieść dobre fotografie, do tej pory nie oglądane, i wszyscy są zadowoleni. Tak było w ten właśnie czwartek.
Fotografie Jacka Sadłowskiego

wtorek, 15 października 2019

Spotkanie z mistrzem - Stanisław Składanowski w dniu 10.10.2019.

Stanisław Składanowski (ZPAF, hon. GTF) pokazać nam zechciał swoje zdjęcia z wyjazdu do USA oraz liczne akty, zarówno dawne jak i nowe.
Zdjęcia Jacka Sadłowskiego.

wtorek, 8 października 2019

Andrzej Wróblewski – Podróże małe i duże

Polecamy godną obejrzenia odsłonę cyklu Andrzeja Wróblewskiego, która miała swoją prezentację w Bibliotece na Suchaninie w dniu 4 października o 18.00. Wystawa bardzo malowniczych, starannie skomponowanych i doskonale wydrukowanych fotogramów będzie prezentowana do 5 listopada 2019.
Zdjęcia Jacek Sadłowski.

Konkurs Miesiąca "3 Kolory" w dniu 3 października 2019.

Tym razem uczestnicy przedstawili swoje interpretacje zadanego im przed wakacjami tematu, czyli trzech barw. Wyniki wg Jury:
1. Wiesław Kołek
2. Bogumiła Jarzyńska
3. Jerzy Kulczycki
4. Fred Dobrucki
5. Stefan Korona
zaś zdanie Publiczności było następujące:
1. Stefan Korona
2. Bogumiła Jarzyńska
3. ponadto 4 innych uczestników otrzymało po 1 głosie.
Jurowali: Adam Fleks (GTF, ZPAF), Andrzej Wróblewski (GTF, ZPAF), Piotr Zabłocki (GTF, ZPAF).
A poza tym oglądaliśmy czcigodne zabytki, niemniej jednak nadal zdatne do użytku.
Fotografie Jacek Sadłowski.

piątek, 27 września 2019

Galeria 3 Fotogramów - 26 września 2019.

W poprzednim sezonie odnowiliśmy tradycję "Galerii 3 Fotogramów", gdzie autor przedstawia swoje prace, zaś dwóch członków pełni rolę oskarżyciela oraz obrońcy.
Tym razem oceniane były prace Adama Dereszkiewicza. Oskarżał Adam Fleks (GTF, ZPAF), bronił Stanisław Składanowski (hon.GTF, ZPAF).
Zdjęcia Jacek Sadłowski.

sobota, 21 września 2019

Spotkanie w dniu 19 września 2019.

Poniżej przedstawiamy kilka ujęć z ostatniego spotkania i wykładu wprowadzającego w nową edycję Otwartych Warsztatów Fotograficznych w dniu 19.09.2019. Bardzo nas cieszy to, że mogliśmy zobaczyć zdjęcia nowych osób, które zaczynają przychodzić na nasze spotkania. Jest to tym bardziej miłe, ponieważ zdjęcia reprezentują dobry poziom zarówno artystyczny jak i techniczny. 
Zdjęcia ze spotkania dzięki Jackowi Sadłowskiemu.

niedziela, 15 września 2019

Spotkanie w dniu 12 września 2019.

Na spotkaniu z dużym zainteresowaniem oglądaliśmy zdjęcia i publikacje przyniesione przez kandydatów do naszego stowarzyszenia.
Zdjęcia Jacek Sadłowski

Adam Fleks i Krystyna Kahsin - "Widoki Motławy" w Domu Uphagena 12.09.2019.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z wernisażu wystawy fotograficzno-malarskiej Adama Fleksa oraz Krystyny Kahsin w Domu Uphagena - oddziale Muzeum Gdańska - w dniu 12 września 2019 r. Słowo wstępne zechciał wygłosić Dyrektor Muzeum Gdańska P. Waldemar Ossowski.
Fotografie Jacka Sadłowskiego.

piątek, 13 września 2019

Agnieszka Marcyniuk - "Konie" - wystawa w bibliotece na Lelewela 3-30.09.2019.

W dniach 3-30 września 2019 r. w Bibliotece pod Kotem i Myszą, na Lelewela w Gdańsku można obejrzeć wystawę fotografii Agnieszki Marcyniuk. Wernisaż wystawy miał miejsce w dniu 10 września o godz. 17.00.  Zdjęcia dzięki uprzejmości Jacka Sadłowskiego.

Konkurs miesiąca "Kontrast" w dniu 5 września 2019 roku.

W tym dniu ilość chętnych do rozgrywek o pierwsze pięć punktowanych miejsc była całkiem zachęcająca :) Przedtem jednak przyjęliśmy nowych członków.

Skład Jury:
Adam Dereszkiewicz
Adam Fleks
Piotr Zabłocki

Wyniki wg Jury:
1. Marek Wystański
2. Jacek Kasprzyk
3. Ewa Młodzianowska
4. Nina Talaśka
5. Adam Gardziewicz

Wyniki wg publiczności:
1. Jacek Kasprzyk (4 głosy)
2. Jerzy Kulczycki i Adam Gardziewicz (po 3 głosy)
3. Marek Wystański, Ewa Młodzianowska, Nina Talaśka (po 2 głosy)

W konkursie "Kontrast" wzięło udział 8 autorów.
Poniżej zdjęcia Jacka Sadłowskiego.

piątek, 6 września 2019

Krzysztof Kamiński 1939-2019

Krzysztof Kamiński, nasz Kolega, artysta fotografik, prezes GTF w okresie 1965-67, członek ZPAF od 1975, odszedł od nas 16 sierpnia 2019 roku.
Od 1961 pracował jako fotograf w tygodniku "ITD", następnie jako dziennikarz w miesięczniku "Jazz". W latach 1964-1968 zatrudniony w Stoczni Gdańskiej, tam zorganizował i prowadził Pracownię Fotografii Barwnej. Następnie fotoreporter i dziennikarz do 1990 r.
Uczestniczył w rejsach na żaglowcach m.in. "Dar Pomorza", "Dar Młodzieży", "Zawisza Czarny", "Generał Zaruski", "Oceania", "Fryderyk Chopin", na statkach i okrętach wojennych. W 1974 i 1982 uczestnik regat Operation Sail, w 1974 fotografował rejs na Spitsbergen jako członek załogi.
Wziął udział w ponad pięciuset międzynarodowych wystawach fotograficznych w ponad czterdziestu krajach, gdzie zdobył łącznie 86 nagród głównych, medali oraz wyróżnień.
W 1965 otrzymał tytuł AFIAP (Artiste FIAP), zaś w 1972 tytuł EFIAP (Excellence FIAP). Tym samym został najwyżej uhonorowanym członkiem GTF. Tyle wspomnień oficjalnych i sztywnych.

Dla mnie był przede wszystkim człowiekiem wysokiej kultury osobistej, który - co szczególnie cenię - nigdy nie posługiwał się inwektywami, ani nie miał zwyczaju przerywania wypowiedzi interlokutora, co obecnie jest zjawiskiem zanikającym.
Był tą osobą, która wprowadziła mnie do ZPAF, głównie dzięki Niemu mogę obecnie posługiwać się tytułem artysty fotografika, zastrzeżonym ustawowo  dla członków tego związku.
Zdjęcia Krzysztofa to w sporej części ikony, stanowiące obecnie kanon historii polskiej fotografii.
Pozostaje mi tylko żałować, że spotkań z Nim więcej już nie będzie.
Poniżej dwa zdjęcia z pogrzebu w Gdyni w dniu 23 sierpnia 2019.

Jego pamięć uczciliśmy chwilą ciszy na pierwszym spotkaniu GTF w dniu 5 września 2019.

Adam Fleks GTF, ZPAF



poniedziałek, 15 lipca 2019

"Barwy Lasu" w Rodowie, 13 lipca 2019.

Kolejny konkurs fotograficzny na rodowskim plenerze malarsko-rzeźbiarskim za nami. Od ponad ćwierci już wieku jest to zasługa wielka i inicjatywa ogromna profesora Mariusza Białeckiego z ASP.
Zaś od mniej więcej dekady bierzemy też udział w konkursie fotograficznym, sponsorowanym przez Lasy Państwowe.
W tym roku i lipcu zaszczytne miejsca zajęli i piękne albumy fotograficzne wraz dyplomami otrzymali:
1. Jerzy Kulczycki.
2. Adam Fleks
3. Anna Jakubowska
fot. z konkursu i pleneru Adam Fleks.

wtorek, 25 czerwca 2019

Sopockie witraże – wystawa Marii Różańskiej

Wernisaż wystawy Marii Różańskiej ‘Sopockie witraże” odbył odbędzie się w dniu 14 czerwca o godzinie 18:00 w Grodzisku Sopot.

Sopockie witraże
Światło słońca. Tu, na bałtyckiej Rivierze często za nim tęsknimy. Gdy pojawi się już na dłużej, zwykle późną wiosną, trzeba je wzmocnić, nadać mu barwę, ująć w porządek roślinnego lub geometrycznego ornamentu. Może to jeden z powodów, dla których sopocianie od ponad stulecia upodobali sobie zdobienie kamienic i domów bodaj najbardziej subtelnymi pośród architektonicznych detali, spotykających w sobie szklaną materię z niematerialnością światła. Kazali światłu zielenić się liśćmi, wić się pędami, kwietnie rozkwitać, opasywać brzeg okiennej szyby barwną bordiurą.
Szklanymi ogrodami rozkwitło miasto za sprawą anonimowych na ogół rzemieślników o duszach artystów. Ich kruche dzieła licznie oparły się burzom historii oraz zmianom gustów tych, którzy po roku 1945 odziedziczyli je wraz z sopockimi domami. Stanowią one charakterystyczny składnik miejskiej estetyki. Wielu sopocian przyzwyczaiło się do nich już tak bardzo, że na co dzień prawie nie dostrzega. Lecz gdyby zniknęły, zabrakłoby czegoś naprawdę istotnego, wyróżniającego konkretny dom pośród tylu innych – podobnych lub różnych. Czasem bodaj bardziej niż numer w adresowym spisie.
dr Piotr Wiktor Lorkowski
redaktor naczelny „Rocznika Sopockiego”
Fotografie Jacek Sadłowski GTF


piątek, 14 czerwca 2019

Spotkanie podsumowujące po plenerze w Chełmnie n/Wisłą, 13 czerwca 2019.

Na spotkaniu dokonaliśmy wstępnego wyboru zdjęć na przygotowywaną wystawę poplenerową w Chełmnie nad Wisłą, zorganizowanego w maju przez Wojciecha Junga.
Ponadto obejrzeliśmy propozycje do lipcowego konkursu "Barwy Lasu" w Rodowie.
Adam Dereszkiewicz przekazał materiały do naszego udziału w sobotnim festynie "Viva Oliva".
Zdjęcia ze spotkania Jacek Sadłowski.

czwartek, 6 czerwca 2019

"W Uniesieniu" Anny Jakubowskiej w bibliotece na Pilotów 3, w dniu 6 czerwca 2019.

Wystawa zdjęć lotniczych Anny Jakubowskiej stanowi kontynuację jej zainteresowań krajobrazowych, znanych nam z wcześniejszych wystaw z cyklu "Pola Malowane", powstałych w latach 2011-2017.

Anna Jakubowska rozpoczęła swoją przygodę z fotografią artystyczną w 2005 r. Od tego czasu wzięła udział w 156 międzynarodowych i ogólnopolskich wystawach pokonkursowych, zdobyła 84 medale i wyróżnienia. Od 2010 jest członkiem naszego stowarzyszenia. Brała udział w 35 wystawach zbiorowych, pokazała też 18 wystaw indywidualnych na 35 ekspozycjach w Polsce i zagranicą. Prace jej znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i zagranicą.

W 2012 r. wraz z Krzysztofem Jakubowskim wydała album fotograficzny "Cmentarze Pomorza". Jest beneficjentką stypendiów twórczych Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Fotografie z wernisażu Adam Fleks GTF, ZPAF.

poniedziałek, 3 czerwca 2019

Wykład Krzysztofa Jureckiego na ASP w Gdansku, 31.05.2019.

O godz. 18.00 w bibliotece ASP w Gdańsku dr Krzysztof Jurecki wygłosił wykład poświęcony grupie Łódź Kaliska. Jej Przedstawiony został w ogromnym skrócie zarys historii grupy oraz wybrane, kluczowe zdaniem prowadzącego prace grupy. Według niego po kilku dziesiątkach lat istnienia grupy można zauważyć jej ewoluowanie w kierunku postmodernizmu oraz wpasowywanie się w aktualnie dominujące tendencje kulturalne, lecz niestety także polityczne, głównie w Łodzi. Jest tym bardziej znamienne, że w ponurym okresie stanu wojennego  Łódź Kaliska propagowała tzw. trzecią drogę, poza strukturami ówczesnego opresyjnego systemu państwowego PRL.

Na spotkaniu obecny był także gościnnie Andrzej Świetlik. Spotkanie zakończyła otwarta wymiana poglądów na temat odbioru sztuki współczesnej przez ogólnie rozumiane społeczeństwo.

Fotografie z wykładu wykonał Jacek Sadłowski, GTF.


piątek, 31 maja 2019

Galeria Trzech Fotogramów w dniu 30 maja 2019 roku.

Surowe acz obiektywne jury w osobach Adama Nowickiego, Stanisława Składanowskiego oraz Eugeniusza Trojanowskiego oceniało, krytykowało oraz chwaliło - zależnie od potrzeb - trzy fotogramy przyniesione przez Adama Gardziewicza.
Dyskusja oraz ocena zajęła ponad godzinę. Zgromadzona publiczność również wyrażała swoje opinie i artykułowała pytania oraz wątpliwości.
Fotografie Jacka Sadłowskiego.
Adam Nowicki (po lewej) oraz S. Składanowski kadrują zdjęcie A. Gardziewicza.

środa, 29 maja 2019

"Prześwity" - finisaż wystawy Krystyny Andryszkiewicz 24.05.2019.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w finisażu wystawy Krystyny Andryszkiewicz "Prześwity - fotokompozycje z lat 2006 - 2016". Odbył się on w galerii na 2 pietrze Galerii Madison.
    Fotokompozycje Krystyny Andryszkiewicz przyciągają uwagę widza barokowym przepychem oraz mnogością znaczeń. Zresztą barok i rokoko oraz mistyczno-staropolska poezja tych epok stanowią źródło fascynacji oraz inspiracji dla Artystki. Kobiety w "Prześwitach" są zarówno piękne jak i mocno wyidealizowane. Są to m.in. znane osobowości sceniczne, jak np. Katarzyna Figura przedstawiona jako Elżbieta Tudor z "Marii Stuart". W Galerii Madison zaprezentowano 20 wybranych prac twórczyni. Brakowało dzieł najnowszych, dla których na wystawie nie znalazło się niestety miejsce z przyczyn niezależnych od Artystki. Na ich podziwianie będziemy musieli nieco poczekać.
    Fotografie dzięki uprzejmości Jacka Sadłowskiego.

Spotkanie w dniu 23 maja 2019.

Na tym spotkaniu oglądaliśmy zdjęcia przyniesione przez Hansa. Mamy nadzieję, że wkrótce wypełni naszą deklarację członkowską, bo zdjęcia są zacne, pięknie zdjęte i wydrukowane.
Prezes rozdał dyplomy podziękowań za uczestnictwa w "Polach Nadziei".
Ponadto rozmawialiśmy o sprawach ogólnych, niekonicznie związanych ze sztuką wysoką. Ta pojawi się za to na wernisażu Krystyny Andryszkiewicz w Madisonie w galerii na 2 piętrze.
Fot. Jacek Sadłowski

niedziela, 19 maja 2019

Plener GTF w Chełmnie nad Wisłą, 17-19 maja 2019.

Ponad trzy dekady temu - w 1984 roku - ówczesny GTF wybrał się na plener do Chełmna nad Wisłą, co zaowocowało powstaniem dużej ilości wyśmienitych fotografii oraz zorganizowaniem wystawy poplenerowej w Chełmnie. Zdjęcia oraz materiały wystawowe zachowały się w naszym archiwum.
     Uznaliśmy, że warto byłoby to powtórzyć. Sprawy organizacyjne załatwił Wojciech Jung, dzięki któremu mieliśmy kwatery, śniadania, dobre - bo swoje - towarzystwo wieczornymi porami, a poza tym sposobność do wykonania setek kolejnych fotografii, które teraz będziemy selekcjonować i przygotowywać do kolejnej wystawy w Chełmnie n/Wisłą, a może i gdzie indziej.
     Poniżej kilka migawek z wieczora nad Jeziorem Starogrodzkim, przy którym mieszkaliśmy, oraz z turnieju bractw rycerskich z soboty 18 maja 2019.
Każdy walczy tym, czym najlepiej potrafi.

niedziela, 12 maja 2019

Konkurs miesiąca "Skrzydła", 9 maja 2019.

Był to dzień zwycięstwa dla:
(wg Jury:)
1. Adama Dereszkiewicza
2. Jacka Kaweckiego
3. Janusza Piechoty
4. Jolanty Herburtowskiej
5. Jerzego Kulczyckiego
(zaś Publiczność zadecydowała jak następuje:)
1. Janusza Piechoty
2. Jacka Kaweckiego
Fotografie ze spotkania Jacka Sadłowskiego.


piątek, 26 kwietnia 2019

Regionalna Gala OKFS w Galerii GTF (25.04.2019)



Z prawdziwą przyjemnością udostępniliśmy w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku Galerię GTF Gdańskiemu oddziałowi Niezależnego Związku Studentów dla przeprowadzenia u nas regionalnej gali Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej (OKFS).

Galę poprowadziła wspaniale Michalina Daszkiewicz z NZS UG, która była także odpowiedzialna za realizację regionalnej edycji OKFS oraz przeprowadzenie obrad Jury, które odbyły się tydzień wcześniej w salach udostępnionych przez Uniwersytet Gdański.

piątek, 19 kwietnia 2019

Plener stoczniowy - zdjęcia Mateusza Adamskiego

Są plenery, które kończą się setkami zdjęć w aparacie. Są też i takie, na których zrobi się ich kilka.
W tym przypadku ilość i format wymusił sprzęt w postaci aparatu średnioformatowego.

Miło nam przedstawić kilka kadrów zrobionych na niedawnym plenerze stoczniowym przez Mateusza Adamskiego.

Aparat Fuji GSW II 65mm + film Kodak Portra 400, typ 120 + skan Epson v500.




czwartek, 18 kwietnia 2019

Plener fotograficzny GTF na terenach Stoczni Cesarskiej i okolic


Prawie wszyscy uczestnicy pleneru. fot. Zbigniew Zagórski
W piękną, słoneczna niedzielę 14 kwietnia 2019 spotkaliśmy się na spacerze fotograficznym po terenach byłej Stoczni Cesarskiej oraz okolicach terenów stoczniowych w Gdańsku.

Tradycyjnie część użytkowników potraktowała temat typowo spacerowo i rekreacyjnie, część natomiast znikała pomiędzy częściowo opuszczonymi budynkami, łowiąc swoje ulubione kadry.

Przeszliśmy szlakiem od placu Solidarności w stronę kei stoczniowej, pomiędzy budynkami byłych hal wydziału silnikowego Stoczni Gdańskiej do przystani jachtowej Stocznia Cesarska na terenie nieistniejącego już wydziału K2 a potem w stronę ul. Jana z Kolna i przystanku SKM Gdańsk Stocznia.

poniedziałek, 15 kwietnia 2019

Spotkanie w dniu 11 kwietnia 2019.

Na spotkaniu obejrzeliśmy nieco nowych i starych zdjęć. Diapozytywy ORWO znajdują się na pewno w rozmaitych zakamarkach u wielu z nas. Pokazał je Adam Gardziewicz.
Zapowiedź przyszłej wystawy Hansa Drieenhuizena.

poniedziałek, 8 kwietnia 2019

"Dyskretna ulotność krajborazu" Wojciecha Junga w Galerii GTF 5.04.2019.

Wernisaż wystawy Wojciecha Junga “Dyskretna ulotność krajobrazu” miał miejsce w piątek w dniu 5 kwietnia 2019 o godzinie 18:00. Fotografie przedstawione na wystawie powstały na przestrzeni wielu lat. Jest to ten rodzaj fotografii, którego wykonywanie sprawia autorowi dużą przyjemność.
   Tytuł wystawy to “Dyskretna ulotność krajobrazu”, co ma oznaczać, że zarejestrowane obrazy pojawiły się niespodziewanie w rożnych miejscach i były nie do powtórzenia w innym czasie.
Autor kilkukrotnie powracał do tych samych miejsc, gdzie jednak wcześniej uwieczniony fragment krajobrazu był już inny.
    Prócz samych fotogramów wystąpiła Alina Czechowicz, czytając nam kilka wierszy różnych poetów, którzy na swój sposób zinterepretowali fotografię. Zaś zdjęcia ze spotkania są dziełem Jacka Sadłowskiego.

Konkurs miesiąca "Zestaw" w dniu 4 kwietnia 2019.

Mieliśmy możliwość obejrzeć sporą ilość ciekawych fotogramów, jury i publiczność wyrazili swoje zdanie. Trzeba stwierdzić, że niektórzy z Autorów mieli naprawdę ciekawe pomysły, dobrze świadczące o ich kreatywności.
Zdjęcia ze spotkania dzięki Jackowi Sadłowskiemu.


poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Galeria Trzech Fotogramów rediviva! Spotkanie w dniu 28 marca 2019.

Lata temu - nie, już kilka dziesiątków lat temu w ostatnie czwartki miesiąca odbywały się oceny fotogramów jednego autora pod nazwą Galeria Trzech Fotogramów. Postanowiliśmy przywrócić tę czcigodną i cenną tradycję, zwłaszcza że brakuje nam niekiedy rzeczowej i merytorycznej oceny naszych prac.
Nową świecką tradycję w GTF dzielnie odnowiła Maria Różańska, przynosząc trzy zdjęcia. Oceniali je merytorycznie, tj. artystycznie i technicznie jako 'prokurator' - Witold Węgrzyn (ZPAF, AFIAP, ZAIKS) oraz jako 'obrońca' - Krzysztof Jakubowski (ZPAF, hon. GTF).

Wśród licznych głosów oraz uwag zebranej publiczności wysłuchaliśmy też opinii Stanisława Składanowskiego (ZPAF, hon GTF) oraz Sławomira Fiebiga (ZPAF, hon. GTF)

Przed inauguracją galerii powitaliśmy oficjalnie nowego członka GFT - Jacka Kozłowskiego.

Zdarzenie uwiecznił Jacek Sadłowski.

piątek, 22 marca 2019

Spotkanie w dniu 21 marca 2019.

Darek Lisowski z D2 mówił nam o tym, jak przygotowywać pliki cyfrowe w ten sposób, by najlepiej prezentowały się na wydrukach. Przyjęliśmy też nową członkinię.
Foto Jacek Sadłowski.

Wernisaż Dyakowski – fotografia – Świetlik. Gdynia 19.03.2019

Byliśmy na wernisażu wystawy zdjęć Andrzeja Świetlika pt. „Dyakowski – fotografia – Świetlik”. Wernisaż miał miejsce we wtorek 19 marca o godzinie 18. w galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Plac u Grunwaldzkim 2.
Fotografie Jacek Sadłowski. 

niedziela, 17 marca 2019

Spotkanie poplenerowe 14.03.2019.

Jako że 10 marca przeprowadziliśmy plener w Nowym Porcie - po kilku latach, to tym razem obejrzeliśmy zarówno archiwalne jak i najnowsze zdjęcia, dokonując porównań i komentarzy. Ponad dekadę temu wprowadzona idea dokumentowania "Gdańska odchodzącego" sprawdziła się po raz kolejny - wystarczy wspomnieć, że pewnych budynków już nie ma, inne zmieniły swój wygląd po przeprowadzonych remontach, tramwaje w zajezdni to też już inne modele.
Zdjęcia Jacka Sadłowskiego.