wtorek, 3 grudnia 2019

Fotografia Mieczysława Witolda Wątorskiego z kolekcji Krzysztofa Lipskiego 28.11.2019.

Spotkanie czwartkowe w dniu 28 listopada 2019 miało wyjątkowo ciekawy przebieg dla wszystkich, którzy potrafią docenić uroki dawnej, tradycyjnej i stojącej na wysokim poziomie fotografii.

Mieliśmy niewątpliwą przyjemność gościć w swoich progach pana Krzysztofa Lipskiego z małżonką, którzy przyjechali do nas specjalnie z Warszawy, by zaprezentować ich kolekcję zdjęć Mieczysława Wątorskiego. Wyselekcjonowane prace, zaledwie frakcja obszernej i wielotematycznej kolekcji Krzysztofa Lipskiego zostaną już w styczniu 2020r zaprezentowane na wystawie w Galerii GTF.

Mieczysław Witold Wątorski urodził się w Stanisławowie 12 września 1910 roku, zaś deklarację członkowską GTF o numerze 20 wypełnił w 1949 roku. Był już więc wtedy fotografikiem dojrzałym i posiadającym spory dorobek. Rozwijał go przez kolejne lata, uczestnicząc w wielu wystawach w Polsce oraz zagranicą, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

Niestety, często zdarza się tak, że czyjaś spuścizna trafia w końcu na wysypisko (casus Wańskiego, którego zdjęcia dawno temu kupił na rynku oliwskim od śmieciarza pewien kolekcjoner). Ktoś odchodzi z tego świata bezpotomnie, następcy wolą fajne samochody albo landszaft z jeleniem na ścianie, w końcu każdy ma komórkę i zdjęcie (komórka) wykonać potrafi. Podobnie było i teraz, kiedy to fotogramy Witolda Wątorskiego zostały szczęśliwie odkupione przez Krzysztofa Lipskiego.

Ostania uwaga: bądźmy czujni, by dokumenty minionego czasu nie uległy nieodwracalnej destrukcji!
Przypominamy też, że GTF prowadzi oficjalnie zarejestrowane archiwum społeczne, do którego przyjmujemy spuściznę lokalnych fotografików, katalogujemy je i udostępniamy pod postacią wystaw.

      Fotografie Jacka Sadłowskiego.