środa, 16 lutego 2022

Katastrofa i kolejny cud w GTF - dni grozy, cierpienia i końcowej ulgi 15 i 16.02.2022.

 Zaczęło się wczoraj jak w horrorze klasy B. Najpierw szło fajnie: Kasia załatwiła swoją konsekwencją ekipę z GPEC, która we wtorek 15.02.2022 przyjechała wymienić nam zawory w trzech pomieszczeniach na al. Wojska Polskiego 10. Należało w tym celu zamrozić rury doprowadzające do grzejników tzw. czynnik grzewczy, czyli zielonkawy i lekko śmierdzący zielem płyn. Prace rozpoczęły się od 08.00 rano, po pewnym czasie Adama zluzował Wojtek, i całość zakończyła się założeniem trzech nowych zaworów nadających się wreszcie do regulacji.

Na szczęście Wojtek został, by popracować jeszcze nad naszym archiwum. Zadzwonił późnym popołudniem i zakomunikował, że cieknie. Adam wrócił, zadzwonił do Andrzeja, który pojawił się i założył prowizoryczny ściąg z drutu. Jednak nie pomogło to wiele, gdyż skorodowany spaw na starej rurze sikał gorącą wodą coraz bardziej intensywnie. Jedyne, co można było zrobić, to podstawić naszą największą kuwetę, którą trzeba było opróżniać co ok. 45 minut. Po pewnym czasie pojawiło się na wezwanie pogotowie lokatorskie, jako że ekipa zakładająca zawory pracowała tylko do 15.00. Stwierdziła, że niczego nie da się zrobić, bo trzeba spuszczać wodę. Po drugim wezwaniu (po ok. 20.00) pogotowie pojawiło się ponownie i po stwierdzeniu, że sytuacja jest poważna, spuściła wreszcie wodę z układu w budynku. Na szczęście było ciepło, więc ofiar chyba nie będzie. Strumień wody powolutku malał, zaś na koniec przestała lecieć w ogóle. Dobrze, że pogotowie się zjawiło, bo zaczynaliśmy powoli padać na twarze.

Na miejscu byli Adam, Wojtek, Andrzej, Dawid oraz Stefan, którzy w miarę możliwości czasowych na bieżąco wylewali wodę z kuwety lub wiadra, zmywali na bieżąco podłogę, i wymieniali się uwagami na szeroko pojęte tematy techniczne, artystyczne, polityczne oraz ogólnoludzkie. Było fajnie, biorąc pod uwagę okoliczności. Nigdy jeszcze nie byliśmy tak długo na miejscu - 15.02.2022 od 08.00 do ok. 21.15, zaś 16.02.2022 od 08.00 do ok. 14.00.

W dniu 16.02.2022 około 08.30 pojawili się ponownie panowie z GPECu, którzy stwierdzili, że jest masakra i roboty od cholery (dobre słowo zawsze pomoże), po czym wzięli się do pracy. Wymiana skorodowanych rur stalowych (rok produkcji nieznany; ja bym dał połowę ubiegłego wieku) zajęła im ok. 2 godzin. W ich miejsce wstawili współczesne rury plastykowe oraz nowe zawory, które umożliwiają odcięcie jednego z grzejników, gdyby zechciał on kiedyś puścić.

Dodatkowym bonusem jest fakt, że czynnik grzewczy tak dobrze umył nam największa kuwetę na tyle, że po wytarciu teraz wygląda ona zupełnie przyzwoicie. Zaś najbliższe spotkanie poświęcimy na zrobienie ogólnego porządku w naszej ukochanej i jedynej w swoim rodzaju siedzibie. Teraz pozostają nam "tylko" podzielniki na grzejnikach oraz zainstalowanie zaworów ogólnych na rurach doprowadzających ciepło.

15.02.2022. Zamrażanie rury w bibliotece.

15.02.2022. Zamrażanie i zalew ogolny w studiu.

15.02.2022. I po zaworze (starym).

15.02.2022. Potopik popołudniowy.

15.02.2022. Kuweta napełnia się coraz szybciej.

15.02.2022. Ściąg druciany oraz rynienka z butelki po wodzie. Dzięki Andrzej!

15.02.2022. Dawid i Andrzej pracują ciężko i wytrwale.

16.02.2022. Nowe rury oraz zawór w bibliotece.

16.02.2022. Zawór regulujący przy grzejniku w bibliotece.

16.02.2022. Sic transit gloria mundi.


niedziela, 13 lutego 2022

Wernisaż Tadeusza Dąbrowskiego "Nigdy nic" w Dworku Sierakowskich w Sopocie 11.02.2022.

 11 lutego w Galerii w Dworku Sierakowskich miał miejsce wernisaż nastrojowej wystawy klasycznych czarnobiałych fotografii wykonanych przez Tadeusza Dąbrowskiego w trakcie jego peregrynacji. Autor jest poetą, (a jak się teraz okazało, uprawia także fotografię poetycką), eseistą, krytykiem oraz redaktorem dwumiesięcznika literackiego "Topos". Publikuje w Polsce oraz zagranicą, jest autorem jednej powieści oraz ośmiu zbiorów wierszy.

Jak sam powiedział w trakcie wernisażu, przechodzi w części od słowa pisanego ku obrazowemu przedstawieniu rzeczywistości na kliszy czarnobiałej. Komentarz wygłosił Erazm Wojciech Felcyn (ZPAF), zaś piszący te słowa - pozostając cały czas pod pozytywnym wpływem Tadeuszowego obrazowania srebrowego - pozwala sobie dodać nieco szybkiej wernisażowej fotografii z bardzo inspirującego i zarazem wielce sympatycznego spotkania. AF

Tadeusz opowiada o swojej twórczości oraz peregrynacjach życiowych.

Mówi Erazm Wojciech Felcyn (ZPAF).

Mimo paskudnej pogody pojawili się goście, w tym z GTF.



sobota, 5 lutego 2022

Konkurs miesiąca "Gra kolorów" oraz ciekawe i owocne spotkanie 3.02.2022.

 Na początku podajemy wyniki - niestety, autorów nie było wielu, następnym razem liczymy na wyższą frekwencję. Oto wyniki konkursu:

 



Anna Polańska opowiada o swoim doktoracie.

Jurowanie.
Jednak potem dużo się działo - Anna Polańska opowiadała o swoim doktoracie, który będzie poświęcony działalności fotograficznej na Wybrzeżu w latach 1945-1989. Będzie w nim wykorzystywała m.in. reprodukcje z naszego archiwum (Wojciech Jung) oraz inne materiały drukowane.

Następnie zabraliśmy się za cyjanotypię (autor Aleksander Orzechowski). Dzięki Andrzejowi Pawłowskiemu dowiedzieliśmy się, że do odbielania cyjanotypii można użyć posiadanego przez nas wodorotlenku potasu, a następnie stonować odbitki w esencji zielonej herbaty (tanina), co zmienia kolor odbitki z błękitu na brązowy. Kolejne papiery pomalowane emulsją światłoczułą już się suszą, będzie można je naświetlić i pokazać w przyszłości na wystawie.

Piotr Langman wywołuje odbitkę z negatywu RTG - poprzedni tydzień.

Prace Piotra Langmana - część do dalszej obróbki.

Andrzej Pawłowski odbiela odbitkę w roztworze wodorotlenku potasu.

Połówki odbitki - z lewej odbielona, z prawej wykąpana w zielonej herbacie.

Aleksander Orzechowski tonuje odbitkę testową.

Prace Aleksandra Orzechowskiego w różnych wersjach kolorystycznych.




piątek, 4 lutego 2022

Wizyta Konsula Generalnego Węgier na wystawie Elżbiety Mielcarzewicz w GTF 4 lutego 2022.

 W dniu 4 lutego 2022 w Galerii GTF na wystawie Elżbiety Mielcarzewicz "Transylwania" zaszczycił nas swoją wizytą Konsul Generalny Węgier Dr Par Attila Illes oraz Konsul Dr Otto Sipos wraz z małżonką z Konsulatu Generalnego Węgier w Gdańsku. Zaproszeni przez Elżbietę goście okazali duże zainteresowanie wystawą, rozmawialiśmy także wstępnie o możliwościach nawiązania współpracy z węgierskimi towarzystwami i grupami fotograficznymi, a także o miejscach, które warto sfotografować na Węgrzech oraz w Rumunii/swego czasu węgierskim Siedmiogrodzie.

Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem, jej obejrzenie jest możliwe po skontaktowaniu się z Autorką.







czwartek, 3 lutego 2022

"Krajobraz industrialny" Wojciecha Junga w Galerii na Osowej.

Od dnia 15 stycznia 2022 w Centrum w CH Osowa rusza kolejna wystawa fotografii – tym razem autorstwa Wojciecha Junga, rodowitego gdańszczanina i fizyka, którego największą pasją jest fotografia.

Wojciech Jung urodził się i mieszka w Gdańsku, gdzie ukończył fizykę na Uniwersytecie Gdańskim. Jak prawie każdy pasjonat fotografii, od dziecka interesował się otaczającym go światem i tym, jak można go uchwycić na skrawku papieru. Już jako nastolatek wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie od początku był jego aktywnym członkiem, biorąc udział w wielu wystawach.

„Aparat fotograficzny pozwala realizować własne pomysły na zapisywanie otaczającej nas rzeczywistości. A taki zapis jest dla mnie istotą fotografii”mówi fotograf.

Prezentacja prac to jedna z kilku powstałych, na przestrzeni wielu lat, wystaw indywidualnych fotografa. Ulubionym tematem autora jest otaczający nas krajobraz, również ten wytworzony przez człowieka. Na wystawie można zobaczyć zarówno szerokie plany, jak i małe fragmenty konstrukcji powstałych w dobie industrializacji. Prace prezentowane na wystawie powstały na przestrzeni wielu lat, w konsekwencji  wycieczek po różnych miejscach z aparatem fotograficznym. Dzięki temu można było zarejestrować również takie budowle czy urządzenia, których już nie ma, co stanowi niewątpliwie dodatkową wartość wystawy.

CH Osowa zaprasza wszystkich miłośników fotografii na tą wyjątkową wystawę, która potrwa od 15 stycznia do  
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w godzinach otwarcia CH Osowa. Wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy!


  

„Dyskretna Ulotność Krajobrazu” jest najnowszą prezentowaną wystawą indywidualną fotografa.

wtorek, 1 lutego 2022

TRANSYLWANIA - wystawa Elżbiety Mielcarzewicz w Galerii GTF 28.01.2022.

 Frekwencja na wernisażu pięknej wystawy Eli Mielcarzewicz poświęconej Transylwanii była duża, co można zobaczyć na poniższych zdjęciach. Zachowaliśmy wszelkie możliwe środki ostrożności, co nie przeszkadzało nam w dobrej zabawie na fajnym spotkaniu, które potrwało kilka godzin. 

Fotogramy Elżbiety Mielcarzewicz zostały wykonane podczas wyjazdu do Rumunii kilka lat temu. Przedstawiają one fascynującą w swojej lokalnej specyfice architekturę sakralną oraz małomiasteczkową tego regionu Rumunii, który nie do końca słusznie kojarzy nam się z filmowymi oraz książkowymi horrorami o tematyce wampirycznej. Jednak Dracula czy Vlad Palownik to tylko jeden z elementów lokalnej kultury, gdzie na drugim biegunie znajduje się najweselszy cmentarz na świecie czy też urocze cerkiewki, nie wspominając o majaczących na horyzoncie porośniętych lasami Karpatach.

Oglądanie wystawy jest możliwe zawsze we wtorki oraz czwartki po godz. 18.00 do 27 lutego, zaś po umówieniu z Autorką także w innych terminach.

Plakat i fot. Elżbieta Mielcarzewicz

fot. Elżbieta Mielcarzewicz

fot. Elżbieta Mielcarzewicz

fot. Elżbieta Mielcarzewicz

fot. Adam Fleks

fot. Adam Fleks

fot. Adam Fleks

fot. Sławomir Fiebig

fot. Sławomir Fiebig

fot. Sławomir Fiebig