czwartek, 6 stycznia 2022

Pierwsze spotkanie 4 stycznia 2022 roku.

 Na początek życzmy sobie wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2022! Rozpoczęliśmy od głębokiej tradycji, czyli od cyjanotypii - techniki kopiowania stworzonej jeszcze przed samym pojawieniem się na świecie fotografii. 

Prócz stykowego kopiowania pod starą świetlówką z solarium przeprowadziliśmy tonowanie gotowych blueprintów w czarnej herbacie. Teraz kolej na taninę z herbaty zielonej.

Nowy rok to nowe wyzwania - wkrótce zaczynamy kurs fotografii dla pracowników DCT w Gdańsku i mamy nadzieję, że przyniesie on satysfakcję i zadowolenie wszystkim zainteresowanym. Za tydzień pierwszy tegoroczny konkurs miesiąca "na literę P" oraz spotkania ciemniowe. 

Największym wyzwaniem jest finansowanie naszej siedziby oraz Galerii - dobrze jest dysponować tymi pomieszczeniami, jednak w sezonie grzewczym słono musimy za nie płacić. Do tego dochodzą koszta energii elektrycznej, wody, ubezpieczenia oraz podatek od nieruchomości. Dlatego Zarząd GTF cieszy każda składka wpłacona w terminie. Dziękujemy za pierwsze tegoroczne wpłaty, a pozostałym uprzejmie przypominamy o potrzebie ich wpłacenia - inaczej znikniemy.

Fotografie ze spotkania wtorkowego Andrzej Pawłowski.


Dyskusja w trakcie obróbki cyjanotypii.

Wywoływanie oraz tonowanie cyjanotypii.

Ocena tonowania w herbacie.

Tonowanie w czarnej herbacie.

Tonowanie cyjanotypii w czarnej herbacie.

Tonowanie selektywne esencją herbacianą przez Arka Srebnika.

Ostatnie spotkanie 30 grudnia 2021 r. Fot. Adam Fleks, skan negatywu ORWO NP7.

Cyjanotypia z powyższego negatywu wykonana na spotkaniu 4.01.2022.