sobota, 18 grudnia 2021

Wernisaż wystawy Grzegorza Zieleńca "PTAKI" w Galerii GTF 17.12.2021.

Można rozpocząć standardowo: Otóż w piątek w dniu 17 grudnia 2021 w Galerii GTF miał miejsce wernisaż wystawy Grzegorza Zieleńca p.t. "Ptaki". Jednak to tylko tylko tytułem wstępu. W naszej Galerii rzadko zdarza nam się oglądać tak dobre zdjęcia przyrody, a ekspozycję zdjęć z dziedziny ornitologii, która tutaj przekształciła się w gałąź fotograficznych sztuk pięknych, mieliśmy sposobność obejrzeć po raz pierwszy. 

Wystawa obejmuje - ze względu na szczupłość miejsca - około 20 wysmakowanych pod względem estetycznym fotogramów przedstawiających ptaki mniej lub bardziej egzotyczne, gatunków nie zawsze znanych, nazwy których część z obecnych poznała po raz pierwszy. Zdjęcia powstawały w przeciągu lat, jako że fotografia przyrodnicza polega głównie na poszukiwaniach, podchodach, skradaniu się, wyczekiwaniu na to, aż nieposłuszny czy raczej nieświadomy model zechce się właściwie ustawić, do tego dochodzi potrzeba odpowiedniego światła, wyczucie chwili, sprawny sprzęt - innymi słowy, oprócz umiejętności i dobrego sprzętu potrzebne jest też szczęście oraz dobra kondycja fizyczna.

O tym wszystkim Grzegorz opowiedział w trakcie wernisażu. Dopisała publiczność, składająca się nie tylko z tradycyjnie zainteresowanych sztuką fotografii członków GTF, ale również zaproszonych gości. Catering był również bardzo inspirujący. 

Z racji zbliżających się Świąt oraz wyjazdów z nimi związanych było to prawdopodobnie ostatnie tak liczne spotkanie w tym roku, co nie oznacza, że nie będzie możliwości mniejszych zgromadzeń w kolejne dni; zależy to od indywidualnych potrzeb. 

Fotografie ze spotkania wykonali Andrzej Pawłowski i Adam Fleks.