piątek, 26 lutego 2021

Piotr oraz jego odbitki litowe w naszej ciemni.

Poniżej przedstawiamy odbitki wykonane w technice litowej przez Piotra Wołoszyka, który coraz bardziej aktywnie uczestniczy w naszych działaniach mających na celu przybliżenie działań analogowo-ciemniowych niesłusznie odłożonych przez niektórych ad acta.

Pomijając szlachetność medium liczącego ponad 180 lat, to przecież dysponujemy studiem, ciemnią oraz dużą ilością odczynników, z których zaczęliśmy przygotowywać różne rodzaje wywoływaczy fotograficznych. Do chwili obecnej są to D-23 (do naszych vinatge'owych negatywów NP7 oraz innych mocno przeterminowanych), D-76 (do negatywów czarnobiałych o klasycznej budowie emulsji oraz ORWO 70 - właśnie tego wywoływacza używamy do obróbki negatywów, mocząc w nim stare polskie papiery fotograficzne Fotonu (Fotonbrom 111 z lat 70 i 80 XX w.), liczące po kilkadziesiąt lat.

Do tej pory już 6 osób korzystało z ciemni, wywołując własne odbitki. A tutaj przykłady zdjęć wykonanych przez Piotra, który ponadto podzielił się z nami brakującymi odczynnikami oraz nabył butelki do przechowywania nowo rozrobionych roztworów.