środa, 14 czerwca 2023

Sciemniamy litując, czyli działania artystyczne w darkroomie GTF w czerwcu 2023.

 Tytuł może nieco przydługi, lecz wart zachodu przy wpisywaniu, jako że nasza ciemnia stopniowo wyzwala w nas pokłady twórczej oraz chemiczno-technicznej innowacyjności. A wszystko to zależy od dnia, znaku zodiaku, aktualnie użytego papieru oraz zbiegu innych czynników, nie zawsze zależnych od naszej wolnej woli.

Ciemnia GTF funkcjonuje przez 3 dni w tygodniu - w poniedziałki działają tam Piotr wraz z Michałem, we wtorki stara się rządzić prezes, zaś środy to domena Andrzeja.

Pierwsze dwa wtorki czerwca to wywołanie kilku ciekawych odbitek litowych. 6.06 to negatywy Dymitra oraz Igora odbijane m.in. na papierze Fotonbrom Średnim 24x30 cm, który okazał się być na tyle mocno zagrzybiony i zawilgocony, że grzybnia, która zaczęła pożerać emulsję żelatynową, utworzyła dodatkowe artefakty w trakcie moczenia w litowym wywoływaczu ORWO 70. Efekty są niepowtarzalne, jako że akurat tego papieru jest mało, pozostaje więc szukać podobnych zabytków na aukcjach internetowych. 

Jeżeli ktoś posiada zachomikowane gdzieś jakiekolwiek stare papiery fotograficzne, to chętnie przyjmiemy każą ich ilość.

13.06 to papier Fotonbrom Normalny na podłożu polietylenowym, ale z ostatnich partii produkcyjnych w latach 90-tych. Pracował całkiem przyjemnie, natomiast parę przewołanych odbitek udało się rozjaśnić w złożonym onegdaj przez prezesa odbielaczu, co pozwala na rozjaśnienie i późniejsze tonowanie w sepii albo też ponowne wywołanie w ciepłym i mocno rozcieńczonym licie.

Do tego dochodzą próby wywoływania wielkoformatowych błon RTG przez Piotra i Michała, dokonywane z różnym powodzeniem, jednak generalnie można uznać, że uzyskane rezultaty są zachęcające.

Ocena negatywu przez Igora i Dymitra.

Odbitki 24x30 cm na Fotonbromie średnim z artefaktami odpleśniowymi 6.06.2023.

Wyjątkowa i unikatowa odbitka Igora.

Podobnie unikatowa odbitka Dymitra.

Urobek z 13.06.2023 na Fotonbromie normalnym PE. Paski testowe oraz odbitki 23 x 23 cm.

Fotonbrom normalny PE - po lewej odbitka odbielona, po prawej "normalna" 23 x 23 cm.

Piotr i Michał z ich negatywami na błonach RTG 24x30 cm.

Notatki poczynione w trakcie obróbki do wykorzystania przy kolejnych sesjach ciemniowych.