sobota, 18 marca 2023

ZEN Jacka M. Kozłowskiego oraz Agnieszki Kmieciak w naszej Galerii GTF od 24.03.2023.

Wystawa fotografii „ZEN”
Pojęcie Zen (jap. 禅; cicha medytacja) wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, skupienie, samodoskonalenie.
Wystawa fotografii „ZEN” autorstwa Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego jest trzecią częścią cyklu „Tryptyk japoński”, który zapoczątkowany wystawą „Impresje japońskie”, następnie „Niezmiennie...Japonia” od 2019 roku był prezentowany w galeriach sztuki w Warszawie i Gdańsku.
Obecna wystawa „Zen” jest dopełnieniem tryptyku i refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii sprzed dwudziestu ośmiu lat. Wystawa miała swoją premierę w 2021 roku w Warszawie, a teraz prezentowana jest po raz kolejny w Gdańsku.
Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii, w czasie, gdy z powodu panującej pandemii, wyjazd tam był niemożliwy.
Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza.
Podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, autorzy wystawy doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności.
Prezentowane na wystawie fotografie nie są w intencji autorów obrazami z odbytych podróży, ale barwami wewnętrznych przeżyć.

Jacek M. Kozłowski urodzony w Warszawie. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat.
W latach 70. i 80. ubiegłego wieku spotykał  wielu znanych polskich artystów i fotografów ( m.in. Edwarda Hartwiga, Witolda Dederko,  Andrzeja Strumiłło, Zofię Nasierowską), którzy wywarli ogromny wpływ i stali się inspiracją do dalszych poszukiwań fotograficznych. Zajmował się wtedy fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia oraz ich uczestników.
Fotografia stała się istotnym medium i środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji oraz formą twórczego dzielenia się nimi z odbiorcami.
Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, udokumentowane wieloma zdjęciami. Podróżuje do wielu krajów na świecie i obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę.
​Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Fotografuje ludzi kultury oraz polityki, jak również tych napotkanych przypadkowo na ulicach w różnych częściach świata.
​Od kilku lat mieszka w Gdańsku i jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego oraz World Photography Organization w Londynie.

Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.

Autorzy wielu wystaw fotograficznych prezentowanych m.in. w Warszawie oraz Trójmieście.