środa, 29 marca 2023

Wstęp do fotografii wielkoformatowej 28.03.2023.

 Po długiej i żmudnej pracy udało nam się wreszcie coś zrobić :) Na początku Igor wydrukował w 3D wkład do starego koreksu Krokus dla formatu 9 x 12 cm, jako że dysponujemy takowym sprzętem - mocno zabytkowym, jakkolwiek sprawnym z ograniczeniami.

Potem dopasował pierścień mocujący obiektyw 180 mm w naszym zabytkowym powiększalniku Magnitarus, które przyjmuje właśnie błony płaskie do formatu 9 x 12 cm (sądzę, że format 10x12,5 też damy radę zrobić; może z lekkim kadrowaniem krawędzi negatywu).

Prezes zakupił błony płaskie Foma 400 wychodząc z założenia, że dodatkowa czułość się przyda. Do obróbki użyliśmy złożonego onegdaj w naszej ciemni wywoływacza wg receptury Kodaka D-23 (1944 r.), onegdaj stosowanego przez Ansela Adamsa, tak więc poszliśmy jedynie słuszną drogą.

W dniu wczorajszym na dobry początek porobiliśmy sobie zdjęcia używając do tego niemieckiej kamery Primar-Reflex 9 x 12 cm z obiektywem Meyera 3,5/210 mm. Świeciliśmy z boku chińskim halogenem. Czasy to 1/150-1/100 sek. przy przysłonie 3,5-5,6. Zakładana czułość to 200 ASA. Jako że aparat posiada trzy dobre kasety zdjęciowe, to akurat starczyło dla naszej trójki (Andrzej Baranowski, Adam Fleks, Igor Grzegorski). Przy rozcieńczeniu stocka D-23 z wodą 1 + 1 czas wywoływania wyniósł ok. 15-16 minut, co dało nam bardzo ładne nie za gęste negatywy ze wszystkimi szczegółami w światłach jak i cieniach.

Kolejnym etapem będzie wykonanie powiększeń litowych w formacie 24 x 30 cm lub nieco mniejszym. 

fot. A. Fleks



Wywoływanie trzech negatywów.

Wkład do koreksu 3D drukowany przez Igora oraz koziołek do suszenia błon.

Wyjmowanie negatywu z wkładki do koreksu Krokus.

Wstępna ocena negatywu 9 x 12 cm.

Suszenie błon płaskich 9 x 12 cm na zabytkowym koziołku.

 


sobota, 18 marca 2023

ZEN Jacka M. Kozłowskiego oraz Agnieszki Kmieciak w naszej Galerii GTF od 24.03.2023.

Wystawa fotografii „ZEN”
Pojęcie Zen (jap. 禅; cicha medytacja) wywodzi się z tradycji buddyjskiej. Oznacza uważność, skupienie, samodoskonalenie.
Wystawa fotografii „ZEN” autorstwa Agnieszki Kmieciak i Jacka M. Kozłowskiego jest trzecią częścią cyklu „Tryptyk japoński”, który zapoczątkowany wystawą „Impresje japońskie”, następnie „Niezmiennie...Japonia” od 2019 roku był prezentowany w galeriach sztuki w Warszawie i Gdańsku.
Obecna wystawa „Zen” jest dopełnieniem tryptyku i refleksją nad przemijającym czasem, który upłynął od pierwszych wypraw do Japonii sprzed dwudziestu ośmiu lat. Wystawa miała swoją premierę w 2021 roku w Warszawie, a teraz prezentowana jest po raz kolejny w Gdańsku.
Tematem wystawy jest uważne wspomnienie Japonii, w czasie, gdy z powodu panującej pandemii, wyjazd tam był niemożliwy.
Oglądamy obrazy ludzi i miejsc pozbawionych zgiełku, wyciszonych, skupionych. Zaglądamy do własnego wnętrza.
Podróżując do Japonii przez wiele lat, mieszkając w japońskich domach, będąc prywatnymi gośćmi w świątyniach zen, autorzy wystawy doświadczali niezwykłej mocy płynącej z praktyki zen, a także uważnej codzienności.
Prezentowane na wystawie fotografie nie są w intencji autorów obrazami z odbytych podróży, ale barwami wewnętrznych przeżyć.

Jacek M. Kozłowski urodzony w Warszawie. Fotografią pasjonuje się od kilkudziesięciu lat.
W latach 70. i 80. ubiegłego wieku spotykał  wielu znanych polskich artystów i fotografów ( m.in. Edwarda Hartwiga, Witolda Dederko,  Andrzeja Strumiłło, Zofię Nasierowską), którzy wywarli ogromny wpływ i stali się inspiracją do dalszych poszukiwań fotograficznych. Zajmował się wtedy fotografią dokumentalną, zapisując przemijające zdarzenia oraz ich uczestników.
Fotografia stała się istotnym medium i środkiem przekazu osobistych odczuć i emocji oraz formą twórczego dzielenia się nimi z odbiorcami.
Od 1995 r. odbywa regularne wyprawy do Japonii, udokumentowane wieloma zdjęciami. Podróżuje do wielu krajów na świecie i obserwuje ludzi, obyczaje, przyrodę, krajobrazy i architekturę.
​Oprócz fotografii podróżniczej i ulicznej tworzy portrety, fotografie sensualne oraz akty. Fotografuje ludzi kultury oraz polityki, jak również tych napotkanych przypadkowo na ulicach w różnych częściach świata.
​Od kilku lat mieszka w Gdańsku i jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sopockiego Klubu Fotograficznego oraz World Photography Organization w Londynie.

Agnieszka Kmieciak, gdańszczanka z urodzenia i wyboru, miłośniczka fotografii oraz kultury i tradycji Japonii, którą pasjonuje się i odwiedza od 2005 r. Polonistka z wykształcenia, joginka z powołania. Spiritus movens Fuji-san Ośrodka Edukacji Prozdrowotnej w Gdańsku.

Autorzy wielu wystaw fotograficznych prezentowanych m.in. w Warszawie oraz Trójmieście.



piątek, 17 marca 2023

Bogdan Kizło i fotografia otworkowa 16.03.2023.

 Nasz nowy (reaktywowany po latach) uczestnik Bogdan Kizło od lat zajmuje się fotografią otworkową, odnosząc w tej dziedzinie (i nie tylko w niej) znaczne sukcesy. Na ostatnim czwartkowym spotkaniu zaprezentował nam zarówno skonstruowane przez siebie kamery, jak i pokazał przykłady swojej twórczości. 

Mamy nadzieję, że zachęci to niektórych z nas to zajęcia się tą ciekawą dziedziną fotografii (głównie analogowej), zwłaszcza, że pod koniec maja startuje OFFO. 

Prezes poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony plan gry na kwiecień oraz późniejsze miesiące. Będzie on obejmował również prace czysto fizyczne, czyli sprzątanie oraz kontynuację renowacji naszej mocno naruszonej zębem czasu stolarki okiennej, którą Zbigniew tak fajnie rozpoczął jesienią.

Z innym spraw można wspomnieć o tym, że Igor Grzegorski wydrukował na drukarce 3D wkład do koreksu Krokus dla wywoływania błon ciętych formatu 9 x 12 cm do naszego użytkowania; należy tutaj dodać, że planowany jest wielkoformatowy plener na Żuławach Malborskich, na którym kilku z nas zamierza użyć m.in. zabytkowych przedwojennych kliszaków na wspomniany format.

Poniżej zdjęcia ze spotkania wykonane przez Aleksandra Orzechowskiego.












sobota, 11 marca 2023

Nasze spotkania 9 oraz 10.03.2023.

We czwartek legitymacje GTF otrzymali Bogdan Kizło (wznowienie) oraz Igor Grzegorski. Grzegorz Zieleniec opowiadał o obróbce fotografii czarno-białych, przygotowano świeży utrwalacz na kolejne spotkania w ciemni.

Następnego dnia, czyli 10.03.2023, wielu z nas spotkało się na wernisażu wystawy Wojciecha Beszterdy oraz Zdzisława Mackiewicza "A/S analizy\ syntezy" w Galerii NCK w Ratuszu Staromiejskim na Korzennej. 

Bogdan pokazuje starą legitymację GTF sprzed lat, niżej dzierży nową. Fot. Aleksander Orzechowski

Igor Grzegorski oficjalnie wstępuje w członki GTFu. Fot. Aleksander Orzechowski

Wernisaż i Mistrzowie oraz My. Fot. Adam Fleks

j.w.

j.w.

j.w.

j.w.

j.w.

j.w.

sobota, 4 marca 2023

Konkurs miesiąca "Aberracje" 2.03.2023.

Nadszedł wyczekiwany konkurs miesiąca - w marcu nastąpiło wyraźne ożywienie, było więcej chętnych uczestników. Kolejny konkurs w kwietniu to "Mniej niż zero". zapraszamy wszystkich chętnych !

Skład Jury:
Beata Biernat
Krystyna Andryszkiewicz
Adam Fleks

Wyniki wg Jury:
1. Wiesława Wolaniecka
2. Eugeniusz Trojanowski
3. Bogumiła Jarzyńska
4. Kazimiera Prabucka
5. Stefan Korona

Wg Publiczności:
1. Bogumiła Jarzyńska
     Ewa Młodzianowska
     Kazimiera Prabucka
2. Stefan Korona
    Marcin Lichwa
    Eugeniusz Trojanowski
 
fot. Aleksander Orzechowski

fot. Aleksander Orzechowski

fot. Aleksander Orzechowski

fot. Adam Fleks

fot. Adam Fleks

fot. Adam Fleks

 

piątek, 3 marca 2023

Spotkanie w ciemni; 28.02.2023 itd.

Wtorkowe spotkanie w ciemni GTF należy uznać za udane; wykonaliśmy kilka odbitek litowych na starych papierach ORWO BN 111 oraz Fotonbrom (wszelkie darowizny w postaci kilkudziesięcioletnich materiałów bardzo mile widziane) oraz ustaliliśmy, że będą również miały miejsce ciemniowe spotkania we środę, prowadzone przez Andrzeja Baranowskiego.

Tym razem wykonywaliśmy odbitki z negatywu AGFA (A. Baranowski) oraz rentgenowskiej błony 24 x 30 cm (P. Langman).

Fotografie ze spotkania Michał Moroz



Stykówka z błony RTG, fot. Piotr Langman.





czwartek, 2 marca 2023

"Impresje Japońskie" w Bibliotece "Pod Kotem i Myszą" na ul. Lelewela we Wrzeszczu.

Wystawa "Impresje Japońskie" Agnieszki Kmieciak oraz Jacka Kozłowskiego zawisła 1 marca w Bibliotece Pod Kotem i Myszą na ul. Lelewela w Gdańsku-Wrzeszczu. Fotografie zostały wykonane w latach 2005-2019 i opowiadają o kulturze oraz krajobrazach Kraju Kwitnącej Wiśni.

Ekspozycja potrwa do końca marca, tak więc okazji do obejrzenia będzie sporo. Zapraszamy :)