środa, 21 września 2022

Diaporamy Sławomira Fiebiga na gościnnym występie w IX LO w dniu 29 wrzesnia 2022 o godz. 18.00.

 We czwartek 29.09.2022 o godz. 18.00 spotykamy się nietypowo, bo dzięki uprzejmości Zbygniewa czerwińskiego w gościnnej sali projekcyjnej IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrzeszczu na projekcji diaporam Sławomira Fiebiga.

Poniżej tekst Autora oraz jedna ilustracja:

Tworzeniem diaporam zajmuję się od 1986 roku. To jedna z dziedzin prezentacji multimedialnych, w epoce analogowej polegająca na  projekcji udźwiękowionych zestawów przeźroczy z użyciem przynajmniej dwóch rzutników. Uzyskuję się dzięki temu efekt przenikania się obrazów. Dysponuję profesjonalnym oprogramowaniem i sprzętem do automatycznej projekcji diaporam analogowych z wykorzystaniem 4 rzutników Kodak Carousel firmy Bässgen.

Era cyfrowej fotografii zmieniła sposób tworzenia i prezentacji diaporam. Zamiast przeźroczy warstwę obrazową pokazu stanowią ich skany lub zdjęcia uzyskane z kamer cyfrowych. Projekcja prowadzona jest z rzutnika cyfrowego.

Moje diaporamy pokazuję podczas festiwali i prezentacji autorskich w kraju i za granicą, teraz najczęściej w wersji cyfrowej. W 2005 roku diaporama o stanie wojennym „Zatrzymane zmiany”, prezentowana była podczas gdańskich koncertów Jean Michel Jarre. 

Sławomir Fiebig

Kadr z koncertu w Stoczni Gdańskiej w 2005 r.