środa, 24 sierpnia 2022

Wystawa "Bezruch" Mirosława Machalskiego w Oliwskim Ratuszu Kultury od 2.09.2022.

Poniżej - wyjątkowo - zamieszczamy informację o wystawie artysty spoza naszego grona, gdzie kuratorem jest Jacek Kozłowski, co samo w sobie pozwala mieć pewność odnośnie poziomu artystycznego ekspozycji. 

Wernisaż w oliwskim Warzywniaku  w dniu 2 września 2022 o godzinie 18.00. Zapraszamy!


MIROSŁAW MACHALSKI

Artysta urodził się w 1971 na Dolnym Śląsku. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny we Wro­cławiu. Jego prace są osadzone w konwencji reportażu humanistycznego, fotografii ulicznej, gdzie obiektem zawsze jest niepo-zujący do obiektywu człowiek w relacji z otoczeniem. Działa szybko, reportersko. Od ponad 10 lat pracuje między innymi nad projektem BEZRUCH w odniesieniu do teorii „decydującego momentu" Henri Cartier-Bressona. Projekt ma już kolejne edycje i z powodzeniem jest wystawiany w wielu galeriach.

BARBARA HARĘŻA [historyk sztuki] Sprawić, by czas się zatrzymał, by ustał oddech, by bezruch zapanował nad ruchem. [...] To wielka umiejętność znana tylko nielicznym, jak w jednym kadrze zamknąć ulotność chwili, jej kruchość i efemeryczność, a przy okazji nadać jej wizualną oprawę i formę [...]. Wszystko to sprawia, że fotograficzny dorobek Mirosława Machalskiego wymyka się z ram fotografii ulicznej. To nie błyskotliwa konstatacja rzeczywistości, ale poetyckie na nią spoj­rzenie, którym Machalski dołącza do Rober­ta Doisneau, Henri Cartier-Bressona, Gordona Parska czy Tadeusza Rolkego. W tych ma­łych nic nie znaczących chwilach jest zawa­rte pytanie o całą kondycję człowieka. Patrząc na uwiecznionych w kadrze przechodniów, skupionych na swojej pracy sprzedawców, ukradkiem przyłapanych na drzemce mnichów, gawędzących staru­szków, pogodzonych z losem bezdomnych doznajemy osobliwego przeświadczenia, że ich los staje się naszym udziałem. Ulega­my wrażeniu ulotności chwili, która urasta do wymiaru wiecznej chwili. Po prostu wstrzymujemy oddech...