czwartek, 15 lutego 2024

Wystawa "Maskarada" Andrzeja Kazimierza Wróblewskiego w CH Osowa od 1 marca 2024.

Wystawa „Maskarada” to zbiór fotografii z czasu karnawału w Wenecji, tuż przed ostatnią pandemią.

Poszukując równowagi w różnorodności dotychczasowych projektów fotograficznych, a być może wyrażając prawdziwą tożsamość, przedstawiam skromny zestaw, tym razem fotografii kolorowych.

Karnawał w Wenecji jest śladem historii przenikającym do teraźniejszości - ta tradycja ma już prawie tysiąc lat, a piękne, często kosztowne i przekazywane z pokolenia na pokolenie przebrania i maski nadal wypełniają weneckie ulice każdego roku.

Dzięki maskom uczestnicy karnawału zachowują anonimowość, co niegdyś pozwalało na chwilę wolności od społecznych ograniczeń i hierarchii - każdy jest równy przybierając tożsamość postaci wykreowanej poprzez swoje przebranie.

Wystawę można oglądać w Galerii Osowa od 01.03.2024 r. do 14.04.2024 r. Wernisaż odbędzie się 07.03.2024 r. o godzinie 18:00.

O autorze:

Andrzej Kazimierz Wróblewski rocznik 1942. W latach 1961-1965 współpracował z Kielecką Gazetą Codzienną jako fotoreporter. W 1966 roku wstąpił do Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i czynnie uczestniczył w projektach fotograficznych pogłębiając swoje umiejętności w wielu dziedzinach sztuki fotograficznej. Jest członkiem rzeczywistego Fotoklubu RP oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz uczestniczył w konkursach fotograficznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Otrzymał medal „Za zasługi dla fotografii polski” w 100. Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Przez dłuższy okres zajmował się tworzeniem małych form rzeźbiarskich w bursztynie stanowiących unikatowe egzemplum o zróżnicowanej symbolice, co w połączeniu ze srebrem nadawało głębię oraz ponadczasową pewność wartości. Dużą wagę przywiązuje do tworzenia w technikach historycznych; gumie chromianowej i platynotypii. Od kilku lat sygnuje swoje fotografie niezależnie od kategorii i techniki wykonania jako odautorskie, ponieważ od zamysłu – projektu od całkowitego zakończenia, niezależnie od przeznaczenie, wszystko wykonuje w pracowni autorskiej (łącznie z oprawą) i ma bezpośredni kontakt fizyczny z tymi pracami. Zgłębia procedury i wymogi dla fotografii kolekcjonerskiej, starając się sprostać trudnym wymogom formalnym aby fotografia była uznana za kolekcjonerską i zapewniała trwałość archiwalną. Drukuje swoje prace zapewniając zgodność z międzynarodowym standardem Epson DigiGraphy.

Poniżej zdjęcia Autora wystawy: