środa, 24 sierpnia 2022

Wystawa "Bezruch" Mirosława Machalskiego w Oliwskim Ratuszu Kultury od 2.09.2022.

Poniżej - wyjątkowo - zamieszczamy informację o wystawie artysty spoza naszego grona, gdzie kuratorem jest Jacek Kozłowski, co samo w sobie pozwala mieć pewność odnośnie poziomu artystycznego ekspozycji. 

Wernisaż w oliwskim Warzywniaku  w dniu 2 września 2022 o godzinie 18.00. Zapraszamy!


MIROSŁAW MACHALSKI

Artysta urodził się w 1971 na Dolnym Śląsku. Ukończył Uniwersytet Ekonomiczny we Wro­cławiu. Jego prace są osadzone w konwencji reportażu humanistycznego, fotografii ulicznej, gdzie obiektem zawsze jest niepo-zujący do obiektywu człowiek w relacji z otoczeniem. Działa szybko, reportersko. Od ponad 10 lat pracuje między innymi nad projektem BEZRUCH w odniesieniu do teorii „decydującego momentu" Henri Cartier-Bressona. Projekt ma już kolejne edycje i z powodzeniem jest wystawiany w wielu galeriach.

BARBARA HARĘŻA [historyk sztuki] Sprawić, by czas się zatrzymał, by ustał oddech, by bezruch zapanował nad ruchem. [...] To wielka umiejętność znana tylko nielicznym, jak w jednym kadrze zamknąć ulotność chwili, jej kruchość i efemeryczność, a przy okazji nadać jej wizualną oprawę i formę [...]. Wszystko to sprawia, że fotograficzny dorobek Mirosława Machalskiego wymyka się z ram fotografii ulicznej. To nie błyskotliwa konstatacja rzeczywistości, ale poetyckie na nią spoj­rzenie, którym Machalski dołącza do Rober­ta Doisneau, Henri Cartier-Bressona, Gordona Parska czy Tadeusza Rolkego. W tych ma­łych nic nie znaczących chwilach jest zawa­rte pytanie o całą kondycję człowieka. Patrząc na uwiecznionych w kadrze przechodniów, skupionych na swojej pracy sprzedawców, ukradkiem przyłapanych na drzemce mnichów, gawędzących staru­szków, pogodzonych z losem bezdomnych doznajemy osobliwego przeświadczenia, że ich los staje się naszym udziałem. Ulega­my wrażeniu ulotności chwili, która urasta do wymiaru wiecznej chwili. Po prostu wstrzymujemy oddech...

poniedziałek, 22 sierpnia 2022

Konkursy miesiąca w nowym sezonie 2002/2023.

Oto zestaw tematów oraz kolejność ustalona przez Aleksandra Orzechowskiego.

Przedstawiam tematy konkursów na sezon 2022/2023. Życzę wszystkim uczestnikom bezmiernej weny i pomysłowości wychodzącej poza wszelkie ramy, a owoce Waszych zmagań niech bezkreśnie oczarują publiczność i jury.
1. Wrzesień - SIŁA NATURY
2. Październik - BEZPIECZEŃSTWO
3. Listopad - MORZE WYRZUCIŁO, MOŻE ZOSTAWIŁO
4. Grudzień - ZĄB CZASU
5. Styczeń - CHWILE ULOTNE
6. Luty - STARY ALE JARY
7. Marzec - ABERRACJE
8. Kwiecień - MNIEJ NIZ ZERO
9. Maj - TO TAKIE LUDZKIE
10. Czerwiec - FILM NOIR
Powodzenia😉

czwartek, 18 sierpnia 2022

Dzisiejsze spotkanie w IX LO.

Witam wszystkich bardzo serdecznie. Dzisiaj spotkaliśmy się w gościnnych murach IX LO dzięki uprzejmości Zbigniew Czerwiński, i obejrzeliśmy świetny film o Janie Saudku reżyserowany przez Sławomir Pultyn

Poniżej wklejam kilka zdjęć Sławomira Fiebiga, wykonanych jego niestandardowymi aparatami cyfrowymi z trójwarstwowymi matrycami najlepiej oddającymi klimat fotografii analogowej. Koncepcja w tym przypadku jest jak najbardziej słuszna, jako że film Sławomira Pultyna był nakręcony na prawdziwej taśmie filmowej 16 mm.

Poza tym zaczęliśmy też omawiać to, czym będziemy zajmować się na pierwszych spotkaniach GTF we wrześniu. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wojtczak - 1.09 będzie dniem roboczym, na którym omówimy kwestie związane do odświeżeniem naszej stolarki okiennej, gdzie głównym ekspertem będzie Zbigniew Czerwiński. 8.09 to pierwszy konkurs miesiąca (Aberracje) - jako prezes pozwoliłem sobie przełożyć termin konkursu, jako że chcę bardzo przy nim być, a muszę wyjechać. Mam nadzieję, że mi to wybaczycie.
 
Głośno i wyraźnie ponowiłem moją prośbę o jak najszersze rozesłanie WSZYSTKICH Waszym znajomym przez messengera oraz innymi drogami linka do naszej zrzuty na GTF, gdyż sytuacja finansowa stowarzyszenia jest dość trudna. To nic nie kosztuje, a może nas wesprzeć!!!
 
Dodać muszę, że przy obecnej inflacji oraz wzrostach opłat wszelkich konieczne będzie podwyższenie miesięcznej składki do 50 zł. Jest to propozycja, która wyszła od innych Kolegów, jednak muszę to poprzeć - jeżeli chcemy mieć siedzibę z galerią, archiwum oraz ciemnią, to nie ma innego wyjścia. Przy ok. 30 osobach płacących taką kwotę co miesiąc oraz przy dodatkowych źródłach dofinansowania naszej działalności statutowej mamy możność dalszego spotykania się na WP 8-10 🙂
 
Tyle kazania - wzywania oraz apelowania. Kolejne spotkanie ciemniowe w najbliższy wtorek.
 
Prezes Wasz
Adam Fleks 

PS. A tutaj link do zrzuty - rozsyłajcie go do kogo się da, to nic nie kosztuje, a może nam pomóc. Najbardziej hojni darczyńcy otrzymają fotografie kolekcjonerskie w technikach litowej oraz cyjanotypii:

https://zrzutka.pl/38bk2t?fbclid=IwAR0inwfPLGUGDJ89O5LTF8H7BRy7HCrLrjIk-HYL5UPn9kYVnosM99Wu6Ow

Sławomir Pultyn. Fot. Sławomir Fiebig.

Sala z uczestnikami spotkania i projekcji. Fot. Sławomir Fiebig.

fot. Sławomir Fiebig.

fot. Sławomir Fiebig.

fot. Sławomir Fiebig.


wtorek, 9 sierpnia 2022

Konkurs "Barwy Lasu" rozstrzygnięty 6.08.2022.

 Idziemy do przodu, i to jest najważniejsze. W sobotę 6 sierpnia 2022 po godzinie 16.00 w Rodowie miał miejsce finał XIX Konkursu Malarsko-Fotograficznego "Barwy Lasu". Był on organizowany przez ASP w Gdańsku - prof. Mariusza Białeckiego oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Gdańsku.

Anna Jakubowska zajęła 1 miejsce ex equo z inną osobą, zaś Maria Różańska zajęła 2 miejsce. Było nas więcej, lecz to jury decyduje. Kolejna edycja - miejmy nadzieję - za rok. Ci, co przyjechali, załapali się nie tylko na bardzo dobry catering, ale również mieli okazję dowiedzieć się sporo o sztuce, nie tylko najnowszej.

 Każdy, kto zapragnie wesprzeć działalność Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, jednego z najstarszych i niezależnych stowarzyszeń NGO działających w Polsce, proszony jest o pomoc w postaci "darowizny na cele statutowe GTF" - tak powinny być opisane datki. Oto numer naszego rachunku: Dowolna kwota na konto: 47 2530 0008 2049 1046 2546 0001 PLN (Nest Bank) tytułem “Darowizna na cele statutowe GTF. KRS 0000224422”. Wpłaty mogą być jednorazowe lub powtarzalne (np poprzez zlecenie stałe). Dziękujemy :) 

Od kilku tygodni prowadzimy też zbiórkę na utrzymanie siedziby GTF, w tym naszej ciemni, studia oraz biblioteki i archiwum (ponad 6000 już skatalogowanych przez Wojciecha Junga jednostek archiwalnych), co wynika z postępującej inflacji.

Dlatego poniżej - oprócz zdjęć - podajemy linka do naszej zrzutki. Najbardziej hojni darczyńcy otrzymają w podziękowaniu od nas unikatowe kolekcjonerskie odbitki litowe (Adam Fleks) oraz cyjanotypie (Adam Dereszkiewicz).

https://zrzutka.pl/38bk2t?fbclid=IwAR3fj-M-DGLetMA6bHAb1uQBxZlNLWWCqA1Zjh_KA5aFf0U-rHra1GHds70

Fotografie Adam Fleks








piątek, 5 sierpnia 2022

Znowu praca w ciemności. Zbieramy pieniądze na GTF, czyli zrzuta!

 Serce się raduje, gdy coraz więcej członków GTF bierze się za tradycyjną fotografię z mokrej ciemni, w dość nieortodoksyjnym wydaniu litowym. Nowo złożona chemia (wywoływacz ANSCO-70 wg receptury Sommera i Dederki, Vademecum fotografa, W-wa 1956, s. 243) pozwoliła na istotne przyspieszenie obróbki (znacznie krótsze wywoływanie odbitek) oraz na zmianę kolorystyki świateł w stronę cieplejszych odcieni.

Od kilku tygodni prowadzimy też zbiórkę na utrzymanie siedziby GTF, w tym naszej ciemni, studia oraz biblioteki i archiwum (ponad 6000 już skatalogowanych przez Wojciecha Junga jednostek archiwalnych), co wynika z postępującej inflacji.

Dlatego poniżej - oprócz zdjęć - podajemy linka do naszej zrzutki. Najbardziej hojni darczyńcy otrzymają w podziękowaniu od nas unikatowe kolekcjonerskie odbitki litowe (Adam Fleks) oraz cyjanotypie (Adam Dereszkiewicz).

https://zrzutka.pl/38bk2t?fbclid=IwAR3fj-M-DGLetMA6bHAb1uQBxZlNLWWCqA1Zjh_KA5aFf0U-rHra1GHds70

Poniżej kilka zdjęć z ostatniego spotkania oraz reprodukcje wyżej wspomnianych odbitek.





Lit 29x29 cm na płótnie fotograficznym vintage ORWO Fotoleinen FL, fot Adam Fleks.

Lit 30 x 40 cm - odbitka unikatowa. Fot. Adam Fleks.

Adam Dereszkiewicz- cyjanotypia, unikat.

Adam Dereszkiewicz - cyjanotypia, unikat.

Adam Dereszkiewicz- cyjanotypia, unikat.