sobota, 22 grudnia 2012

Wigilia GTF, 20 grudnia 2012

Tak właśnie zakończyliśmy rok 2012 - był intensywny pod względem ekspozycyjnym i pozostałej aktywności. Z dużych projektów można wspomnieć o swoistym podsumowaniu dotychczasowego cyklu o Gdańsku odchodzącym, czyli wystawę poświęconą architekturze Wolnego Miasta Gdańska w Domu Uphagena, oraz dwóch wystawach poplenerowych - o Żuławach Gdańskich oraz z Sierżna, gdzie część z nas doznała inicjacji modelkowej. Oczywiście nie było to wszystko. Nasze działania - zbiorowe oraz indywidualne - opisano we wcześniejszych postach z tego roku.
Był to też 65 rok istnienia GTF, jednak wystawę doroczną pokażemy w przyszłym roku - czyli w 65 sezonie działalności, za okres 2012/2013.
Poniżej kilka zdjęć z Wigilii. Przed podzieleniem się opłatkiem i zjedzeniem pasztecików oraz ciasta piernikowo-marchewkowego (dzieło Iwony Dereszkiewicz), innych darów Bożych nie licząc, obejrzeliśmy zdjęcia Bogdana Grotha wykonane dla hotelu w Pruszczu Gdańskim. Była to praktycznie jedyna okazja obejrzenia w całości tego imponującego zbioru liczącego ok. 150 fotografii przedstawiających Żuławy Gdańskie i Kociewie.









Wszystkie fotografie Adam Fleks

czwartek, 6 grudnia 2012

Gdańscy Fotograficy o Gdańskich Żurawiach

W środę, 5 grudnia o godzinie 18:00 w Bibliotece Miejskiej na ul Opata Rybińskiego 9 w Oliwie miał miejsce wernisaż wystawy "Gdańscy Fotograficy o Gdańskich Żurawiach", której inicjatorem i organizatorem był nasz kolega Grzegorz Jezierski. Wystawa będzie eksponowana do 3 stycznia 2013 r..
Grzegorz Jezierski  zaprosił do udziału w wystawie gdańskich artystów fotografików zrzeszonych w ZPAF, FOTOKLUBIE RP, członków gdańskich stowarzyszeń fotograficznych: Oruńskich Warsztatów Fotograficznych, Gdańskiego Towarzystwa Twórczości Fotograficznej, Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego, dziennikarzy i filmowców.
Kierownictwo Biblioteki zadbało o stworzenie bardzo miłej i przyjaznej dla sztuki atmosfery - zarówno podczas przygotowań, jak i samego wernisażu.
W jego trakcie pokazano wywierający duże wrażenie, smutny i przygnębiający film dokumentalny Michała Szlagi, przedstawiający burzenie fragmentów Stoczni Gdańskiej.
Szkoda, że dwóch zaproszonych kolegów-fotografów nie dostarczyło swoich prac. Tradycyjnie też nie pojawili się przedstawiciele gdańskich mediów, pomimo wielokrotnych zaproszeń.
Wystawa stanowi połączenie tradycyjnej fotografii reportażowej sięgającej genezą lat osiemdziesiątych, współczesnej fotografii obrazującej destrukcję najważniejszego do niedawna zakładu przemysłowego Gdańska oraz fotografii artystycznej.
Grzegorz Jezierski (z prawej) podczas rozmowy przed otwarciem wystawy.



Grzegorz Jezierski otwiera wystawę.



Tekst oraz zdjęcia: Adam Fleks GTF, ZPAF.