poniedziałek, 24 czerwca 2024

Wystawa Fotografii Analogowej w Dolnej Bramie 8 oraz patronat GTF.

14 czerwca 2024 w Dolnej Bramie nr 8 miał miejsce wernisaż wystawy fotografii analogowej, nad którą GTF objął patronat - między innymi dlatego, że jej inicjatorem i jednym z wystawiających był nasz członek Alęksander Draganik.

Prócz ujęć z wernisażu poniżej także fotografie ze spotkań ciemniowych, na których powstała część pokazywanych prac.






Suszenie odbitek litowych Dzmiciera Dauhalevica w ciemni GTF.

Aleksander Draganik i suszące się jego negatywy RTG 13 x 18 cm. W głębi nasze powiększalniki do dyspozycji członków GTF.


sobota, 8 czerwca 2024

Kazimiera Prabucka i wernisaż jej wystawy o NATURZE w Trytonie 7.06.2024.

7 czerwca 2024 o 18.00 miał miejsce wernisaż wystawy Kazimiery Prabuckiej w gościnnym dla nas pasażu w Trytonie. Przybyli goście mogli obejrzeć kilkadziesiąt pięknych ale i zmuszających do refleksji  fotogramów przedstawiających interakcje pomiędzy naturą a człowiekiem oraz jego wytworami. 

Potem długo dyskutowaliśmy o fotografii, a także planowaliśmy kolejne działania i wydarzenia artystyczne. Poczęstunek obejmował sporo  produktów lokalnych, bliskich samej naturze. AF

Autorka o wystawie:
NATURA od zawsze budzi mój podziw. Jej piękno, bogactwo form, złożoność, różnorodność, wielowymiarowość, wyjątkowość oraz niesamowita współzależność i niepowtarzalność.
Dla mnie zawsze oznaczała cudowny, żywy, jednolity organizm, nierozerwalnie łączący materię nieożywiona i ożywioną z wszelkimi nieodzownymi organizmami żywymi.
Twór to doskonały, który kształtował się przez miliardy lat, tworząc klimat i warunki dla wielorakich form życia – w tym człowieka.
Jako ludzkość stanęliśmy obecnie w punkcie, w którym czas najwyższy by uświadomić sobie, że przekroczyliśmy próg możliwości natury i ingerując w nią bez opamiętania, możemy doprowadzić do całkowitego unicestwienia życia na Ziemi.
To ostatni moment, by poddać refleksji nasze obecne style życia a następnie podjąć decyzje i działania by naszą planetę i przyszłe pokolenia uchronić przed klęską i cierpieniem spowodowanymi katastrofalnymi i nieodwracalnymi już skutkami zmiany klimatu.
Tak zapamiętale malując wcześniej a obecnie fotografując, zaczęłam się zastanawiać co /oprócz proekologicznego stylu życia, który od kilku dziesiątek lat już stosuję/ mogę jeszcze dla klimatu i natury zrobić. Pośród technik stosowanych w fotografii odpowiednią /dla podjęcia tego tematu/ okazała się moja ulubiona technika podwójnej i wielokrotnej ekspozycji.
Chciałabym aby ta wystawa /chociaż trochę/ wzmogła siłę doceniania znaczenia nierozerwalności jakości naszego bytu ze stanem naszej planety i jej klimatu.

 










piątek, 7 czerwca 2024

"Bez Polotu" - wernisaż wystawy Igora Grzegorskiego GTF w naszej galerii 6.06.2024.

 Zawsze cieszy, kiedy ktoś wystawia; szczególnie gdy robi to po raz pierwszy w postaci ekspozycji indywidualnej. Tym razem swoje świetne zdjęcia przyrodnicze pokazał Igor Grzegorski.

Dodatkową atrakcję stanowiły ciemne piwo oraz cydr uwarzone własnoręcznie przez Autora, m.in. na szczepach bakterii przywiezionych onegdaj z Chile (po drodze mu było na Antarktydę).

Poniżej słowa odautorskie oraz fotografie ze spotkania. AF

Wernisaż: 6 czerwca 2024, godz. 18:00
Wystawa: 6.06 – 4.07
Miejsce: Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, Wrzeszcz, Al. Wojska Polskiego 8-10.

O wystawie:

Ponad trzydzieści zdjęć, być może nawet fotografii, jest zapisem pierwszego roku spędzonego z aparatem wśród pingwinów, jako „sąsiad” Włodzimierza Puchalskiego, którego portrety zwierząt fascynują mnie do dzisiaj.

Pozbawione zdolności lotu, drzemiące kilkanaście razy na godzinę ptaki, płochliwe i odważne jednocześnie, fascynują swoją nieporadnością na lądzie i sprytem w wodzie, jeśli tylko przezwycięży się charakterystyczną woń, której na szczęście obiektyw nie przenosi.

Spędziwszy z nimi rok, mogłem spojrzeć na ich świat inaczej, niż pracujący tylko w sezonie letnim ornitolog, czy operator kamery programu przyrodniczego.

O autorze:

Igor Grzegorski – z zawodu i zamiłowania MacGyver, samouk.

Pierwszy raz, świadomie użyłem aparatu fotograficznego kilka tygodni przed wyjazdem w Antarktykę, w charakterze mechanika, namówiony przez przyjaciela.

Od 2022 roku członek GTF. Obecnie dopracowuję techniki ciemniowe, projektuję i wytwarzam akcesoria fotograficzne, fotografuję architekturę i abstrakcje.

Słowo wstępne od Autora. Fot. A. Fleks

Autor i prezes GTF. Fot. S. Fiebig

fot. A. Fleks

fot. S. Fiebig

fot. A. Fleks

fot. S. Fiebig

fot. A. Fleks

fot. A. Fleks