piątek, 10 maja 2024

Wystawa Fotografii Analogowej członków GTF od 10 maja do 6 czerwca 2024!

Zapraszamy na zbiorową Wystawę Fotografii Analogowej członków GTF: Fotografii Tradycyjnej, Srebrowej, Gumy Arabskiej, Litu i Cyjanotypii.

Wernisaż: Data: 10 maja 2024, Godzina: 18:00, Miejsce: Galeria GTF, Al. Wojska Polskiego 8-10, Gdańsk.

Serdecznie zapraszamy na naszą niezwykłą wystawę, na której odkryjecie fascynujący świat fotografii analogowej. Prace prezentowane na tej wystawie zostały wykonane z pasją i za pomocą technik, które sięgają korzeni fotografii.

Fotografia tradycyjna: Fotografia, w której nośnikiem obrazu są chemiczne materiały światłoczułe (filmy, błony, płyty, klisze, papiery itp.). W fotografii tradycyjnej dominuje fotografia srebrowa, czyli fotografia oparta na światłoczułych halogenkach srebra. Do fotografii tradycyjnej zaliczają się też szlachetne techniki fotograficzne wykorzystujące światłoczułe właściwości chromianów.

Guma Arabska (albo guma dwuchromianowa): Guma arabska, znana również jako guma roślinna akacjowa, jest stałą substancją rozpuszczalną w wodzie. Wykorzystywana jest jako klej, spoiwo farb, emulgator oraz materiał powłokotwórczy w malarstwie i fotografii. W fotografii stosowana od epoki wiktoriańskiej (po 1853-1856 r.), ulubiona przez piktorialistów po ok. 1880 r. Wśród Polaków w niej pracujących trzeba wymienić Henryka Mikolascha (przed 1914 r. - słynna "Niebieska flasza", Jana Bułhaka, Tadeusza Wańskiego czy Witolda Dederkę.

Lit (lith printing): Technika litowa to proces, w którym w specjalnie przygotowanym roztworze wywołuje się naświetlony papier fotograficzny. Efektem są unikalne odbitki o charakterystycznym wyglądzie. Popularna wśród fine printerów od kilkunastu lat.

Cyjanotypia: Cyjanotypia to jedna z najmniej skomplikowanych technik alternatywnej fotografii. Polega na uzyskiwaniu odbitek w charakterystycznym niebieskim kolorze. Opracowana przez Johna Herschela w 1817 r., w fotografii stosowana od końca lat trzydziestych XIX w.

Zapraszamy wszystkich miłośników fotografii, artystów oraz ciekawych nowych doświadczeń. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat alternatywnych technik fotograficznych i odkryć ich piękno.

Do zobaczenia na wystawie!

fot. na plakacie Aleksander Draganik, proj. Marcin Kołakowski

 
fot. Aleksandra Cuzek

fot. Aleksandra Cuzek