sobota, 30 marca 2024

Andrzeja Baranowskiego "Świat Kropli" w Tryton Business House 29.03.2024.

 Od wczoraj w Tryton Business House można oglądać bardzo piękną estetycznie, przemyślaną koncepcyjnie oraz dopracowaną technicznie wystawę Andrzeja Baranowskiego "Świat kropli". 

Poniżej tekst autorski Andrzeja Baranowskiego:

Woda jest warunkiem istnienia ludzkiego, każdy jej potrzebuje do życia i widzi ją codziennie. Ale czy każdy widział najpiękniejsze kształty, jakie może przybrać woda?
Fotografia kroplowa urzekła mnie swoim niepozornym pięknem.
Z każdym strzałem nie wiadomo, co z niego wyniknie. Dlatego ten wyjątkowy rodzaj fotografii jest tak fascynujący.
W swojej pracy przywiązuję dużą wagę do fotografowania wszystkiego tak jak sobie to wyobrażam. Nie stosuję żadnych manipulacji obrazem zmieniających kolor lub kształt
Bardzo ważną rzeczą przy fotografowaniu kropli jest światło.
Przywiązuję do tego dużą wagę.!
Zawsze zaczynam serię zdjęć wyobrażonym obrazem w głowie, ale bardzo rzadko udaje mi się do niego zbliżyć. Istnieje zbyt wiele czynników, które mają wpływ na wynik (takich jak temperatura wody, lepkość wody, wielkość kropli, położenie upadku itp.). Co gorsza, przy tych samych ustawieniach, co w poprzedniej serii woda ma inny kształt.
Podstawowa technika „Kropla po kropli” działa z 2 kroplami. Pierwsza kropla wpadła do wody i utworzyła krater, następnie koronę i wreszcie filar. Drugi spadek musiał być tak zaplanowany, aby wylądował na Kolumnie i przy zderzeniu utworzył podobne kształty: grzyby, kapelusze lub latający dysk.
                                                                            ***
Poprzez swoje obrazy autor chce skupić uwagę widza na pięknie ukrytym w małej kropli wody, która zmienia kształt w ciągu milisekundy.Autorski cykl jest także przypomnieniem o znaczeniu wody.
Tryton Business House, ul. Jana z Kolna 11, Gdańsk
Wernisaż: 29-03-2024, godz. 18:00
Wystawa: 29-03-2024 do 26-04-2024