środa, 23 marca 2022

Wielkie efekty skromnymi środkami osiągnięte, choć niewielu nas było.

 We wtorek 22 marca 2022 odbyło się kolejne spotkanie ciemniowe, na którym wykonaliśmy całkiem sporo udanych odbitek litowych. Tym razem  na świeżym papierze barytowym Fomatone MG 132, czyli ciepłotonowym satynowym barycie. Odbijaliśmy negatywy małoobrazkowe Jacka Kozłowskiego naświetlone na materiałach Fotonu w latach osiemdziesiątych.

Użyliśmy do tego chemii litowej ORWO 70 (wg receptury Ilińskiego, Materiały fotograficzne czarnobiałe, W-wa 1976) złożonej z naszych składników przez Adama Fleksa. Jako startera użyliśmy starego wywoływacza (tzw. old brown) z poprzednich sesji w ilosci ok. 100 ml, zmieszanego z ciepłą wodą w ilości 1 litra, o temp. ok. 30 stopni C. Do tego dolewaliśmy po 30 ml stężonych składników A oraz B (odmierzane przy pomocy kielonka od syropy na kaszel, który posiada taką pojemność właśnie). Zarówno paski testowe jak i odbitki wywoływały się w czasie ok. 6 minut po naświetlaniu przy pełnym otworze roboczym przysłony przez ok. 60 sekund. Obiektywem zastosowanym w naszym Krokusie był Emitar 4,5/55.

W tym czasie Andrzej Ekstra doprowadził do stanu używalności cieknący zawór w toalecie -  dziękujemy!

Większość odbitek wyszła bardzo pięknie, niektóre być może powtórzymy. Następnym razem będziemy kopiować średni format. Zapraszamy do współudziału przy kolejnych spotkaniach. AF