piątek, 7 lutego 2020

Maria Różańska i "Sopockie Witraże" w Dworku Sierakowskich w Sopocie, 5 .02.2020.

W Dworku Sierakowskich w Sopocie zawisła kolejna ekspozycja wystawy Marii Różańskiej ‘Sopockie witraże”. Wystawa powstawała w dłuższym okresie czasu, jako że sporządzenie tak obszernej dokumentacji wymaga czasu, ale też samozaparcia, konsekwencji oraz - last but not least - umiejętności nawiązywania kontaktu z ludźmi w celu przekonania ich do celowości udostępnienia pomieszczeń dla celów fotograficznych.
      Wernisaż miał miejsce w mroźny wieczór we środę w dniu 5 lutego 2020. Wystawa będzie prezentowana do 1 marca 2020 roku. Galeria jest czynna codziennie w godzinach 12-18.
      Witraże obok wieżyczek i drewnianych werand są charakterystyczne dla sopockiej architektury przełomu XIX i XX wieku. Odpowiadały one wymogom ówczesnego stylu secesyjnego (niem. Jugendstil, franc. Art Nouveau), bardzo dekoracyjnego i często wykorzystującego motywy roślinne o nieregularnych falistych kształtach. Witraże  często umieszczano na klatkach schodowych kamienic, ale bywało także, że znajdowały się  we wnętrzach mieszkań czy w balustradach balkonów. Zwykle okno witrażowe ozdabiano kolorową bordiurą, ale bywały też miejsca, gdzie cała płaszczyzna okna stanowiła kolorową i miłą dla oka oraz duszy kompozycję.
      Wernisaż zaszczycili swoją obecnością liczni goście, zarówno fotograficy, oficjele jak i ci mieszkańcy Sopotu, którzy zechcieli udostępnić Marii wnętrza swoich mieszkań.
       Wystawa została zrealizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Sopot.
      Fotografie Jacka Sadłowskiego.