sobota, 11 listopada 2017

"GTF. 70 lat w Gdańsku". Wernisaż w Domu Uphagena.

W piątek 10 listopada 2017 miał miejsce wernisaż drugiej odsłony naszej wystawy z okazji 70 lecia istnienia naszego Stowarzyszenia. Kuratorem wystawy był Wojciech Jung, zaś pomagał mu Adam Fleks.
Wernisaż o godz. 18.00 otworzyła P. dr Ewa Szymańska, następnie zabrał głos prezes GTF Adam Dereszkiewicz i wiceprezes Adam Fleks. Wyraziliśmy podziękowania Dyrektorowi Muzeum Historycznego Miasta Gdańska P. Waldemarowi Ossowskiemu za zgodę na przyjęcie naszej wystawy, P. Ewie Szymańskiej oraz P. Wojciechowi Szymańskiemu za wsparcie, życzliwą pomoc oraz wskazówki merytoryczno-organizacyjne, pracownikom z MHMG za przewiezienie i powieszenie wystawy oraz personelowi Domu Uphagena, który zechciał nam towarzyszyć na wernisażu.
Podziękowania zostały też skierowane wobec członków GTF, którzy z chęcią i dużym zaangażowaniem przez wiele dni oprawiali zdjęcia wystawowe, których było przecież prawie 80 sztuk.
70 lecie obchodzi się tylko raz, dlatego staraliśmy się dobrać prace tak, by przedstawiały sobą jak najszersze spektrum naszej twórczości fotograficznej - zarówno tej historycznej już, jak i współczesnej. Sala położona najgłębiej zawiera zdjęcia Gdańska straszliwie zniszczonego, wykonywane w 1945 r. i w latach następnych, kolejna sala to zdjęcia z odbudowy miasta oraz przedstawiające jego życie codzienne, wykonane w duchu i stylu tradycyjnej fotografii czarnobiałej, gdzie postanowiliśmy pokazać głównie ludzi w ich życiu codziennym, które nie było przecież łatwe pod względem materialnym. Kolejna sala to mieszanka technik tradycyjnych i specjalnych - kolor z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz nieco technik specjalnych.
Ostatnia z sal zawiera nasze zdjęcia wykonywane współcześnie, różniące się mocno pod względem stylu, stanowiące wyraz indywidualizmu naszych członków, działających jednak mimo tego pod wspólnym szyldem i wspomagających się w razie potrzeby.
Zdjęcia Joanna i Adam Fleks.